Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Automatet lëshojnë para falas, pas sulmit të hakerave

Postuar: 08/11/2018 - 19:24

Një hetim nga kompania e sigurisë kibernetike Symantec tha se hakerat koreano-veriorë po sulmojnë automatet bankare për t’u nxjerrë para korrierëve të tyre.
 
Pa dhënë shumë detaje për hetimet e tyre, kompania tha se sulmi ka të bëjë me fushatën e njohur sit "FASTCash" ku në një nga incidentet më të famshme në 2017, hakerat mundësuan lëshimin e njëkohshëm të parave nga automatet e më shumë 30 vendeve.
 
Në një tjetër incident këtë vit janë lëshuar para nga 23 vende të ndryshme, kryesisht në Afrikë e Azi.
 
Një tjetër kompani sigurie kibernetike, FireEye, tha se në tetor koreano-veriorët kishin krijuar një sistem të pastrimit të parave. Symantec tha se ka identifikuar sesi hakerat pasi lëshojnë virusin në automat, e detyrojnë atë të vjellë para duke i dhënë mesazhe të rreme aprovimi.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 1

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 14/11/2018 - 21:37

Një grup ndërkombëtar astronomët thanë së fundmi se kanë zbuluar gjurmë të një planeti të ftohtë me masë rreth tre herë sa toka, i cili orbiton një yll të lashtë të zbehtë, në një yllësi fqinje me tonën, vetëm gjash

Postuar: 14/11/2018 - 12:57

 Apple ka pranuar një dështim serioz harduer të iPhone dhe tani pronarët e celularëve po god

Postuar: 13/11/2018 - 19:02

Makinat pa shoferë pritet ta fusin transportin e të ardhmes së afërt në utopi, kështu të paktën

Postuar: 13/11/2018 - 15:41

Ideja e kompanive në Mbretërinë e Bashkuar pë të implantuar punonjësve mikroçipë në mënyrë që t

Postuar: 13/11/2018 - 15:16

Një aplikacion i ri po i zemrës, i jep pacientëve një dhomë emergjente në pëllëmbën e duarve të t

Postuar: 13/11/2018 - 14:39

Disa prej kompanive më të mëdha britanike po planifikojnë t’u implantojnë punonjësve mikroç

Postuar: 11/11/2018 - 23:00

Të gjithë përdoruesit e WhatsApp duhet të dinë se duke filluar nga dita e nesërme mund të humbasi