Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Batmobil! Bugatti e re $19mln vendos rekord të ri për automjetet (foto)

Postuar: 05/03/2019 - 17:19

Prodhuesit e makinave të luksit Bugatti as që e kishin prezantuar modelin e fundit të veturës së tyre sportive, teksa bënë sot shitjen e parë në shifrën e paprecedentë prej  16.7 milionë euro ($19 milionë). 
 
Supermakina e quajtur La Voiture Noire, debutoi  në panairin e automjeteve në Gjenevë, dhe u ble nga një blerës i panjohur gjerman.
 
Sipas kompanisë, makina ka motor 800 kubik me 16 cilindra dhe 1500 kuaj fuqi.
 
Mjeti raportohet se është jë homazh ndaj tipit legjendar Bugatti 57 SC Atlantic, i prodhuar prej viteve 1930-të.
 
Megjithëse emri i blerësit nuk është zbuluar publikisht, disa burime thonë se bëhet fjalë për ish-kreun e grupit gjerman Volkswagen, Ferdinand Piech, i cili njihet për koleksionin e tij të makinave luksoze.
 
Tipi nga i cili është frymëzuar, Type 57 SC Atlantic njihet si punimi më i famshëm i Jean Bugatti, birit të themeluesit të kompanisë, Ettore Bugatti.
 
 
 
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 16/07/2019 - 18:13

 Rrjeti social “Facebook” është gjobitur tashmë me një gjobë që ka vlerën e prej 5 miliardë dollarë.

Postuar: 16/07/2019 - 17:09

I ftuar në studion e Top Talk, kreu i PDK, Nard Ndoka foli për përgjimet e dosjeve 339 dhe 184, d

Postuar: 13/07/2019 - 08:51

Rregullatorët amerikanë kanë miratuar një gjobë rekord prej 5 miliardë dollarësh  ndaj

Postuar: 10/07/2019 - 08:33

Prej disa kohësh Instagrami ka marrë stafetën si rrjeti social më i përdorur në të gjithë botën.

Postuar: 04/07/2019 - 19:54

 Ditën e djeshme Instagram dhe Facebook u goditën nga një defekt teknik që zbuloi mënyrën se

Postuar: 03/07/2019 - 16:38

 Është një nga aplikacionet më të njohura të mediave sociale në botë, por duket se Instagram

Postuar: 18/06/2019 - 21:53

Rrjeti Facebook ka njoftuar ndryshimin e rregullave sesi komentet publike renditen në faqe, duk