Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

BE detyron Irlandën të mbledhë milirda taksa nga Apple

BE detyron Irlandën të mbledhë milirda taksa nga Apple

Postuar: 06/12/2017 - 19:56

Qeveria e Irlandës ka arritur marrëveshjen me kompaninë teknologjike Apple për nisjen e mbledhjes së rreth 13 miliardë euro taksa të prapambetura, pas presionit të BE për lehtësirat e ofruara ndaj gjigantit elektronik.
 
 “Kemi arritur akordin në parim, dhe presim që paratë të nisin kalimin në tremujorin e vitit që vjen”, tha ministri irlandez i financave Paschal Donohoe në Bruksel.
 
Komisioni Evropian vendosi në gusht 2016 që prodhuesit e iPhone të rimbursojnë shumën në taksa të papaguara gjatë disa viteve, pasi lehtësirat taksore të ofruara nga Irlanda ishin ilegale për BE.
 
Qeveria Irlandeze tashmë duhet të nisë derdhjet, teksa pritet rezultati i apelit të Apple dhe vetë Irlandës ndaj Komisionit Evropian.
Irlanda ka ndërtuar suksesin e saj ekonomik si vendi me taksa më të ulëta të biznesit anëtar në BE, dhe masa e fundit mund të dëmtojë tërheqjen e saj për bizneset.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 4

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 10/12/2017 - 19:39

Pavarësisht buzëqeshjes në fytyrë, dhe vezëllimit, fotot tona të postuara në rrjete sociale, si Instagram e Facebook, mund të zbulojnë shumë më tepër nga sa mendojmë.

Postuar: 07/12/2017 - 22:29

Burime të afërta me Apple pohojnë se kompania vitin e ardhshëm planifikon të prezantojë iPadin e ri me 9,7 inç, i cili do të shitet me çmim prej 259 dollarësh.

Bitcoin: Çfarë janë, dhe përse i përdorim kripto-valutat?

Postuar: 07/12/2017 - 17:52

Kripto-valutat janë një formë paraje dixhitale që janë krijuar për të qenë më të sigurta, dhe në shumë raste, anonime.
Iter/ Projekti i fuzionit bërthamor të energjisë, kalon fazën e parë

Postuar: 06/12/2017 - 21:20

Projekti ndërkombëtar i gjenerimit të energjisë me anë të fuzionit bërthamor, ka arritur dje pikën pa kthim prapa, pas përfundimit të ndërtimit të gjysmës së strukturës së nev
BMW seria 8 spiunohet gjatë testimit të prototipit

Postuar: 06/12/2017 - 19:17

BMW i ri i seria 8 coupe është spiunuar gjatë testimit afër një fabrike të prodhuesve gjermanë. Modeli është i planifikuar që të debutojë në vitin 2018.
SHBA e Rusia garojnë për marrjen e mashtruesit të valutës kibernetike ‘bitcoin’

Postuar: 06/12/2017 - 17:58

I dyshuari rus për krime kibernetike Alexander Vinnik, i cili kërkohet në SHBA për pastrimin e miliona dollarëve në formën e valutës elektronike ‘Bitcoin’, ka dalë
Instagram vendos paralajmërim abuzimi për fotot me kafshë të rralla

Postuar: 05/12/2017 - 18:24

Pas presionit të elementëve komunitarë Instagram po përpiqet të ndalojë tendencat ordinere të kohëve të fundit të fotove ‘selfie’me kafshë të egra ose të rralla, d