Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Chang'e-4: Sondat e Kinës në hënë fotografojnë njëra-tjetrën

Postuar: 11/01/2019 - 17:35

Mjeti kinez i uljes në hënë dhe ai i lëvizjes në sipërfaqe dërguan sot fotot e radhës në tokë.
 
Studiuesit thonë se aparatet e misionit Chang'e-4 për eksplorimin e anës së errët të Hënës, janë në funksion të plotë edhe pse temperaturat janë mjaft të larta prej pozicionit të diellit pingul me vendin e uljes.
 
Temperaturat kanë arritur deri në 200 gradë por mjeti i uljes dhe sonda e lëvizjes Yutu 2 kanë vazhduar eksplorimin e zonës së njohur si krateri Von Kármán.
 
Në ndryshim me fotot e mëparshme, imazhet e reja panoramike janë ngjyrosur nga ekspertët e agjencisë hapësinore për të reflektuar më mirë atmosferën lunare.
 
Prof Dave Rothery, i University in Milton Keynes në Britani, observoi: "Në versionin e papunuar, sipërfaqja e hënës duket e kuqe pasi detektorët e kamerave janë më të ndjeshme ndaj të kuqes se ndaj blusë apo të gjelbrës”.
 
Ana e largët e hënës duket më e ashpër se ajo që jemi mësuar të shikojmë dhe ka më shumë kretere.
Chang'e-4 lander
 
Lunar rover
 
Chang'e-4 lander
 
Panorama
 
rover

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 17/03/2019 - 10:34

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani ka kritikuar qëndrimin e ndërkombëtarëve lidhur me protestat në e zhvilluara nga opozita. Ai në lidhje me atë që ambasadat e huaja në Tiranë e quajnë dhunë.

Postuar: 14/03/2019 - 18:40

 Miliona përdorues në mbarë botën hasën dje probleme të shumta teknike si në Facebook dhe In

Postuar: 14/03/2019 - 17:56

Sateliti iri i Evropës pranë planetit Mars ka zbuluar ës fundmi vendin e uljes së sondës amerik

Postuar: 14/03/2019 - 17:14

Përveç Facebook, Instagram dhe WhatsApp në Evropë dhe SHBA përdoruesit raportojnë se i pa aksesue

Postuar: 14/03/2019 - 16:41

Mëngjesin e sotëm mediat kanë treguar arsyet e vërteta të cilat Facebook i mbante të fshehta pë

Postuar: 14/03/2019 - 10:25

Përmes një postimi, Facebook reagoi pas problemit serioz.

Postuar: 13/03/2019 - 20:05

Facebook dhe Instagram, dy rrjetet sociale më të përhapura në mbarë globin, prej disa orësh po sh