Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Evropa investon 100 mln euro për nxitjen e bio-ekonomisë

Evropa investon 100 mln euro për nxitjen e bio-ekonomisë

Postuar: 17/10/2018 - 16:19

Komisioni Evropian ka njoftuar se do të investojë 100 milionë euro për nxitjen e sektorëve bio-ekonomikë dhe nxitjes së inovacionit, si pjesë e fushatës së përmirësimit të qëndrueshmërisë dhe forcës së ekonomisë së kontinentit.
 
Komisioni thotë se ky plan është i nevojshëm për t’i siguruar Evropës më shumë ushqim, ujë të pastër dhe energji, pa dëmtuar mjedisin apo burimet e shterueshme biologjike. Sipas nxitja e bio-ekonomisë, ku përfshihen sektorët e ushqimit, bujqësisë e pylltarisë, nxit gjithashtu rritjen e investimeve dhe krijimin e vendeve të gjelbra të punës.
 
 Por autoritetet pranojnë se arritja e kësaj do të kërkojë përpjekkje të koordinuara nga industria dhe autoritetet publike.
Bazuar në tre objektiva kryesore Komisioni kërkon të modernizojë ekonominë e Evropës dhe qëndrueshmërinë afatgjatë të industrisë, duke mbrojtur ekosistemet nga ndryshimet klimatike.
 
Iniciativat përfshijnë të ashtuquajtura bio-rafineri, të cilat përpunojnë biomasën e cila aktualisht shkon dëm, zgjeron monitorimin në BE duke krijuar një rreth bio-ekonomie me shpërndarje të njohurive. Masat do të nisin nga viti që vjen.
Strategjia është një përditësim i strategjisë së publikuar në 2012 dhe do të diskutohet me aktorët evropianë në samitin e 22 tetorit. Komisioni ka propozuar gjithashtu caktimin e 10 miliardë eurove programit Horizon Europe.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/01/2019 - 12:56

Mesazhet tuaja private mund të kenë qenë publike për gjithë të tjeret për vite më parë.

Postuar: 18/01/2019 - 22:17

Mjeti i fundit i NASA-s hapësirave të largëta Cassini, para se ‘vdiste’ në fluturim

Postuar: 18/01/2019 - 13:07

 Louis Vuitton ka paralajmëruar se do të sjellë markën e saj luksoze në tregun e kufjeve.

Postuar: 18/01/2019 - 07:21

Kohëve të fundit njerëzit e internetit janë angazhuar, duke gërmuar nëpër “arkiva” pë

Postuar: 17/01/2019 - 18:47

Një planet i ngrirë, vetëm gjashtë vite dritë nga toka mund të ketë potencialin për të bartur j

Postuar: 17/01/2019 - 17:40

Mediat ruse shfaqnin sot pamjet  e avionëve të fundit gjuajtës  MiG-31 që kryenin ndj

Postuar: 17/01/2019 - 11:59

Peisazhi i profesioneve teknologjike për 2019-ën duket i përafërt me 2018-ën, ku rolet në zhvilli