Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Evropa investon 100 mln euro për nxitjen e bio-ekonomisë

Evropa investon 100 mln euro për nxitjen e bio-ekonomisë

Postuar: 17/10/2018 - 16:19

Komisioni Evropian ka njoftuar se do të investojë 100 milionë euro për nxitjen e sektorëve bio-ekonomikë dhe nxitjes së inovacionit, si pjesë e fushatës së përmirësimit të qëndrueshmërisë dhe forcës së ekonomisë së kontinentit.
 
Komisioni thotë se ky plan është i nevojshëm për t’i siguruar Evropës më shumë ushqim, ujë të pastër dhe energji, pa dëmtuar mjedisin apo burimet e shterueshme biologjike. Sipas nxitja e bio-ekonomisë, ku përfshihen sektorët e ushqimit, bujqësisë e pylltarisë, nxit gjithashtu rritjen e investimeve dhe krijimin e vendeve të gjelbra të punës.
 
 Por autoritetet pranojnë se arritja e kësaj do të kërkojë përpjekkje të koordinuara nga industria dhe autoritetet publike.
Bazuar në tre objektiva kryesore Komisioni kërkon të modernizojë ekonominë e Evropës dhe qëndrueshmërinë afatgjatë të industrisë, duke mbrojtur ekosistemet nga ndryshimet klimatike.
 
Iniciativat përfshijnë të ashtuquajtura bio-rafineri, të cilat përpunojnë biomasën e cila aktualisht shkon dëm, zgjeron monitorimin në BE duke krijuar një rreth bio-ekonomie me shpërndarje të njohurive. Masat do të nisin nga viti që vjen.
Strategjia është një përditësim i strategjisë së publikuar në 2012 dhe do të diskutohet me aktorët evropianë në samitin e 22 tetorit. Komisioni ka propozuar gjithashtu caktimin e 10 miliardë eurove programit Horizon Europe.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 1

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 14/11/2018 - 21:37

Një grup ndërkombëtar astronomët thanë së fundmi se kanë zbuluar gjurmë të një planeti të ftohtë me masë rreth tre herë sa toka, i cili orbiton një yll të lashtë të zbehtë, në një yllësi fqinje me tonën, vetëm gjash

Postuar: 14/11/2018 - 12:57

 Apple ka pranuar një dështim serioz harduer të iPhone dhe tani pronarët e celularëve po god

Postuar: 13/11/2018 - 19:02

Makinat pa shoferë pritet ta fusin transportin e të ardhmes së afërt në utopi, kështu të paktën

Postuar: 13/11/2018 - 15:41

Ideja e kompanive në Mbretërinë e Bashkuar pë të implantuar punonjësve mikroçipë në mënyrë që t

Postuar: 13/11/2018 - 15:16

Një aplikacion i ri po i zemrës, i jep pacientëve një dhomë emergjente në pëllëmbën e duarve të t

Postuar: 13/11/2018 - 14:39

Disa prej kompanive më të mëdha britanike po planifikojnë t’u implantojnë punonjësve mikroç

Postuar: 11/11/2018 - 23:00

Të gjithë përdoruesit e WhatsApp duhet të dinë se duke filluar nga dita e nesërme mund të humbasi