Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Facebook gjobitet 5 miliardë dollarë nga SHBA, zbuloni çfarë ka ndodhur

Postuar: 13/07/2019 - 08:51

Rregullatorët amerikanë kanë miratuar një gjobë rekord prej 5 miliardë dollarësh  ndaj Facebook për të zgjidhur një hetim në shkeljet e privatësisë së të dhënave, shkruan BBC.

Komisioni Federal i Tregtisë (FTC) po heton pretendimet se konsulenca politike Cambridge Analytica ka marrë në mënyrë të paligjshme të dhënat e rreth 87 milionë përdoruesve të Facebook.Zgjidhja u miratua nga FTC në një votim 3-2, thanë burime për mediat amerikane.

Facebook dhe FTC i thanë BBC se nuk kishin asnjë koment mbi raportet.FTC filloi hetimin e Facebook në mars të vitit 2018, pas njoftimeve se Cambridge Analytica kishte qasje në të dhënat e dhjetëra miliona përdoruesve të saj.

Hetimi u përqendrua në faktin nëse Facebook kishte shkelur një marrëveshje të vitit 2011 nën të cilën kërkohej të njoftonte qartë përdoruesit dhe të fitonte "pëlqimin e shprehur" për të ndarë të dhënat e tyre.

Burime anonime të njohura me këtë çështje i thanë Ëall Street Journal të premten se gjoba prej 5 miliardë dollarësh u miratua nga FTC në një votim 3-2, i cili shpërtheu përgjatë vijave partiake me komisionerët republikanë në favor dhe demokratët kundërshtuan.

Burimet e cituara në media të tjera gjithashtu raportuan të njëjtin informacion.Gjoba ende duhet të finalizohet nga ndarja civile e Departamentit të Drejtësisë, dhe është e paqartë se sa kohë mund të marrë kjo, thanë burimet.

Facebook dhe FTC nuk kanë konfirmuar raportet, duke i thënë BBC se nuk kishin asnjë koment.Megjithatë, shuma bie në përputhje me vlerësimet nga Facebook, të cilat më parë këtë vit thanë se prisnin një gjobë deri në 5 miliardë dollarë.

Nëse vërtetohet, do të ishte gjoba më e madhe e mbledhur ndonjëherë nga FTC në një kompani të teknologjisë.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 14/11/2019 - 09:01

Facebook njoftoi se ka fshirë rreth 5.4 miliardë profile të rreme në rrjetin social më të njohur në botë. Kompania tha se shumë profile false ishin fshirë menjëherë pasi ato ishin krijuar.

Postuar: 10/11/2019 - 14:45

Fotot e postuara në Instagram nuk kanë ‘kuptim’ pa like-t dhe komentet, madje sh

Postuar: 09/11/2019 - 21:56

Rrjeti social shumë i përdorur, Instagram, ka pësuar ndryshime rrënjësore muajt e fundit.

Postuar: 09/11/2019 - 18:31

Këto ditë kur performancat në telefona inteligjentë kanë filluar të jenë të njejta, një nga dal

Postuar: 08/11/2019 - 19:20

Telefoni i parë i palosshëm i Samsung, Galaxy Fold, po garon drejtpërdrejt kundër të parit të H

Postuar: 07/11/2019 - 17:55

Pekini ka njoftuar sot planet për zhvillimin e teknologjisë 6G duke tentuar të çimentojë suprem

Postuar: 06/11/2019 - 14:43

Pas aludimeve të shumta ditët e fundit për krijimin e rrjetit 5G  të internetit, vjen reagim