Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Facebook ndryshon rregullat e komenteve për të bërë bisedat ‘më me kuptim’

Postuar: 18/06/2019 - 21:53

Rrjeti Facebook ka njoftuar ndryshimin e rregullave sesi komentet publike renditen në faqe, duke thënë se do të rendisë opinionet për të shfaqur atë që rrjeti beson se është “përmbajtje më kuptimplotë”.
 
Renditja e re automatike e komenteve do të nisë për postimet në faqet e figurave publike, organizatave dhe bizneseve me audiencë të gjerë.
 
'Ne gjithmonë punojnë për të siguruar që koha në Facebook të shpenzohet sa më mirë,' tha drejtoresha e produkteve Justine Shen. 
 
'një mënyrë për ta bërë këtë është me anë të renditjes, e cila i jep perparësi bisedave më kuptimplote dhe postimeve më me vend’, tha ajo, pa shpjeguar logjikën e zgjedhjes së komenteve apo sesi ato do të merren në konsideratë, duke marrë parasysh se renditja bëhet në mënyrë automatike nga super-kompjuterët e rrjetit.
 
Për këtë ajo foli për komente që kërkonin publicitet si për shembull “Bej LIKE nëse je Shigjetari!” si dhe përmendi përsëri temën e “shkeljes së standardeve komunitare” e cila sjell dhe bllokimet e llogarive personale në rast ofendimesh ndaj komuniteteve të caktuara, por për të cilën përdoruesit ankohen se keqinterpretohet për penalizime të njëanshme. 

 

When determining whether or not a comment is 'relevant,' Facebook said it will look at things like the type of engagement it receives, whether or not it appears authentic and other details

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 09/10/2019 - 20:12

Instagram, një nga aplikacionet më të përdorur në botë për të biseduar apo edhe për të postuar foto ka marrë një vendim drastik.Nisur që nga ky moment nuk do të mundni të përdorni më opsionin “Following” p

Postuar: 04/10/2019 - 13:38

Rrjeti social më i madh në botë, Facebook, synon t'u ofrojë të gjithë përdoruesve të vet një

Postuar: 03/10/2019 - 19:16

Gjykata Evropiane e Drejtësisë pas një ankese nga ish-drejtuesja e Partisë së Gjelbër Austriake,

Postuar: 28/09/2019 - 09:40

Risitë shkencore që po vihen në jetë nga NASA, duket se nuk kanë fund.

Postuar: 20/09/2019 - 18:05

Apple akuzohet kohët e fundit se nuk arriti dot të mbrojë telefonat me update nga viruset dhe vje

Postuar: 18/09/2019 - 18:56

“Rama dhe Veliaj po kërkojnë të shantazhojnë dhe të kërkojnë vkm 510 që grabit kopshtin bot

Postuar: 14/09/2019 - 08:25

 Nuk kanë fund telashet për Lëvizjen Socialiste për Integrim.