Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Facebook ndryshon rregullat e komenteve për të bërë bisedat ‘më me kuptim’

Postuar: 18/06/2019 - 21:53

Rrjeti Facebook ka njoftuar ndryshimin e rregullave sesi komentet publike renditen në faqe, duke thënë se do të rendisë opinionet për të shfaqur atë që rrjeti beson se është “përmbajtje më kuptimplotë”.
 
Renditja e re automatike e komenteve do të nisë për postimet në faqet e figurave publike, organizatave dhe bizneseve me audiencë të gjerë.
 
'Ne gjithmonë punojnë për të siguruar që koha në Facebook të shpenzohet sa më mirë,' tha drejtoresha e produkteve Justine Shen. 
 
'një mënyrë për ta bërë këtë është me anë të renditjes, e cila i jep perparësi bisedave më kuptimplote dhe postimeve më me vend’, tha ajo, pa shpjeguar logjikën e zgjedhjes së komenteve apo sesi ato do të merren në konsideratë, duke marrë parasysh se renditja bëhet në mënyrë automatike nga super-kompjuterët e rrjetit.
 
Për këtë ajo foli për komente që kërkonin publicitet si për shembull “Bej LIKE nëse je Shigjetari!” si dhe përmendi përsëri temën e “shkeljes së standardeve komunitare” e cila sjell dhe bllokimet e llogarive personale në rast ofendimesh ndaj komuniteteve të caktuara, por për të cilën përdoruesit ankohen se keqinterpretohet për penalizime të njëanshme. 

 

When determining whether or not a comment is 'relevant,' Facebook said it will look at things like the type of engagement it receives, whether or not it appears authentic and other details

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 15/08/2019 - 20:36

Kryevepra e fundit e Bugatti-t quhet “Vetura e Zezë” por për shkak të dizajnit automjeti duket si një panterë e vërtetë.

Postuar: 14/08/2019 - 23:31

Gjatë gjithë kësaj kohe Facebook ka paguar palë të treta për të transkriptuar biseda audio të për

Postuar: 09/08/2019 - 21:31

Holanda ka prezantuar një superjaht me vlerë prej 10 milionë eurosh.

Postuar: 09/08/2019 - 12:35

Ekspertët e sigurisë së rrjeteve sociale kanë ngritur alarm për përdoruesit e WhatsApp.

Postuar: 08/08/2019 - 21:58

Aplikacioni i mesazheve në Whatsapp ka rëndësi të madhe për përdoruesit, shumica e të cilëve e pë

Postuar: 04/08/2019 - 21:25

Shumë përdorues të rrjeteve sociale kryesore Facebook, Instagram, ËhatsApp dhe Viber kanë përjetu