Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Franca e Gjermania i shpallin luftë kripto-valutave

Franca e Gjermania i shpallin luftë kripto-valutave

Postuar: 10/02/2018 - 20:51

Duke iu bashkuar korit të disa qeverive për të vënë nën kontroll monedhat virtuale si Bitcoin, ministrat e financave të Francës e Gjermansië i quajtën sot ato bomba me sahat për investitorët dhe reziqe të stabilitetit financiar.
 
Në një letër tëpërbashkët për ministrat e G20 minsitri francez Bruno le Maire dhe homologu i tij i përkohshëm gjerman Peter Altmaier, thonin se të ashtuquajturat kriptovaluta kanë pasoja për stabilitetin financiar.
 
“Duke parë rritjen e shpejtë të kapitalizmit të tollonave dhe të instrumenteve financiare të emergjencës, këto zhvillime kërkojnë monitorim tëngushtë. Këto mjete në mënyrë të gabuar po emërtohen ‘valuta’ dhe mungesa e qartësisë mbi to shton spekulimet”, shkruanin ministrat.
Duke bërë thirrje për më shumë mbrojtje ndaj investitorëve, ata thanë se tregtimet në monedha virtuale ekspozonë individët ndaj pasojave të dëmshme. Paralajmërime të ngjashme kanë dhënë kësaj jave institucione ndërkombëtare si Bank for International Settlements, Banka Qendrore e Hong Kong apo BQE. Anëtari i bordit të BQE, Yves Mersch tha se monedhat virtuale nuk od të jenë kurrë para të vërteta. “Bitcoin është kombinimi i një fluske me një skemë piramidale dhe një katastrofë mjedisore”, tha ai.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 36

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 24/05/2018 - 10:44

Një nga problemet që lindën me përhapjen e rrjetit social Snapchat ishte fakti që nëse do të bëje screenshot ndonjë postim, personi që e kishte postuar këtë njoftohej menjëherë për veprimin.

Postuar: 24/05/2018 - 08:16

Në krye të listës të telefonave më të shitur në botë ishte Apple iPhone X, me një pjesëmarrje në treg prej 3.5 për qind.Në vendin e dytë, me pjesëmarrje në treg prej 2.3% ishte

Postuar: 23/05/2018 - 13:54

Apple ka filluar pagesën e 13 miliardë eurove që i detyrohet shtetit Irlandez në taksa të papaguara.

Postuar: 23/05/2018 - 13:17

Pas apologjisë në Kongresin Amerikan, themeluesi dhe shefi ekzekutiv i Facebook, Mark Zuckerberg i kërkoi ndjesë edhe ligjvënësve evropiane për rolin e tij në skandalin ‘C

Postuar: 23/05/2018 - 12:41

Kompania analitike Counterpoint Research ka lëshuar një listë të të dhënave më të fundit të shitjeve të smartfonave për muajin mars.Në krye të listës ishte Apple iPhone X, me nj

Postuar: 23/05/2018 - 11:35

Jemi gati të bindur që opsioni i ri i Instagram-it do t’ua ndryshojë krejtësisht humorin e ditës. 

Postuar: 23/05/2018 - 08:40

Microsoft dhe Google po shpalosin së bashku një dobësi të re të sigurisë së CPU-së, e cila është e ngjashme me të metat e Meltdown dhe Spectre që u zbuluan më parë këtë vit.