Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Google zbulon rastësisht vendndodhjen sekrete të sistemeve raketore SHBA

Postuar: 16/02/2019 - 15:28

Kompania amerikane “Google” ka zbuluar në hartat e saj vendin ku ndodhet sistemet raketore “Patriot” në Tajvan, çka ka shkaktuar alarm dhe ka bërë që zyrtarët e ministrisë së mbrojtjes të Tajvanit të kërkojnë nga “Google” të “turbullojnë” vendet e projektuara. 
 
“Vendndodhja e paraqitur e bazës ushtarake nuk do të thotë se ajo është një vend fiks edhe gjatë një gjendjeje të jashtëzakonshme”, tha zyrtari i Ministrisë së Mbrojtjes të Tajvanit Yen Teh-fa.
 
Një zyrtar i mbrojtjes i paidentifikuar pohon se pamjet me të gjitha gjasat janë të vjetra, sepse ushtria vazhdimisht e zhvendos teknikën për të “fshehur dhe mashtruar armiqtë e saj”.Teh- fa thotë se një grup pune është formuar për të bashkëpunuar me “Google” për “maskimin” e forcave tajvaneze në të ardhmen.
 
Shfaqja e përmirësuar e hartës “Google” vuri në dukje vendndodhjen e panjohur më parë të bazës së fshehtë të raketave në Sindian, dhe vendndodhjen e Byrosë Kombëtare të Sigurisë dhe Zyrës së Inteligjencës Ushtarake.
 
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 22/03/2019 - 19:01

 Facebook ka dështuar sërish në sigurinë kibernetike, që do të thotë se duhet të konsideroni mundësinë për të ndryshuar fjalëkalimin në këtë rrjet social.

Postuar: 22/03/2019 - 17:39

Teksa peticioni britanik për anulimin e Brexit ka kaluar 3 milionë nënshkrime, po ngrihen dyshi

Postuar: 20/03/2019 - 23:11

 Nuk ka asgjë më të turpshme sesa t’i përgjigjeni mesazhit të një miku, vetëm për të k

Postuar: 20/03/2019 - 19:34

Bashkimi Evropian ka gjobitur me 1.49 miliard euro kompaninë Google për konkurencë të padrejtë.

Postuar: 19/03/2019 - 18:31

 Rrjeti social Instagram nisi si një platformë e dedikuar vetëm për fotografitë, por gjërat

Postuar: 17/03/2019 - 10:34

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani ka kritikuar qëndrimin e ndërkombëtarëve lidhur me protes

Postuar: 14/03/2019 - 18:40

 Miliona përdorues në mbarë botën hasën dje probleme të shumta teknike si në Facebook dhe In