Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Hakerat kërcënojnë me publikim të dokumenteve të sulmeve të 11 shtatorit në SHBA

Postuar: 05/01/2019 - 17:34

Një grup hakerash kibernetikë i quajtur Dark Overlord po kërcënon së fundmi me publikim të mijëra dokumenteve sekrete, për të cilat thotë se do të kenë pasoja serioze për shtetin e SHBA, të cilat përshkruhen nga media si një koleksion informacionesh nga inteligjenca e SHBA, punonjës të administratës dhe shërbimet diplomatike.
 
Grupi ka publikuar tashmë çelësin elektronik të hapjes së rreth 650 dokumenteve përtë cilat thotë se janë të lidhura me sulmet terroriste të 11 shtatorit 2001 në Qendrën Tregtare Botërore, të cilat janë vetëm një fraksioni i rreth 18,000 shkresave sekrete mbi çështjen të marra nga komapni sigurimesh, firma legale dhe agjenci shtetërore, raportojnë mediat ruse.
 
Haklerat e Dark Overlord i përshkruajnë dokumentet e 11 shtatorit si "9/11 Papers."
 
Në sulmet në fjalë u vranë rreth 3,000 njerëz dhe u shkaktuan 10 milairdë dollarë dëme në prona dhe infrastrukturë.
Zyrtarët amerikanë thonë se ato u kryen nga 19 terroristë të al-Kaeda por kohët e fundit shumë ekspertë kanë ngritur dyshime mbi versionin zyrtar.
 
Kritikët thonë se elementë dashakeqë brenda qeverisë amerikane, si ish-zv.presidenti Dick Cheney, ka orkestruar apo inkurajuar sulmet për t’i hapur rrugë makinerisë luftarake të SHBA dhe axhendës zioniste të Izraelit.
 
Dark Overlord ka njoftuar kësaj jave për një "plan kompensimi me faza" ku të interesuarit, sipas pagesave të tyre në valutën elektronike bitcoin, mund të blejnë çelësat e kapitujve të caktuar të dokumenteve online.
 
Dark Overlord tha se ata që kanë paguar $12,000 në bitcoin mudn të çlirojnë "shtresën 1" dhe disa "postblloqe elektronike” të dokumenteve.
(RT)

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/06/2019 - 21:53

Rrjeti Facebook ka njoftuar ndryshimin e rregullave sesi komentet publike renditen në faqe, duke thënë se do të rendisë opinionet për të shfaqur atë që rrjeti beson se është “përmbajtje më kuptimplotë”.

Postuar: 04/06/2019 - 07:32

 Gjigantët amerikanë të internetit “Google”, “Facebook” dhe “A

Postuar: 03/06/2019 - 16:19

Për pothuajse 20 vjet, aplikacioni iTunes ka qenë qendra e strategjisë së Apple, që përmban muz

Postuar: 31/05/2019 - 16:57

Edhe në atmosferën e planetit Mars ekziston një lëvizje e madhe e reve.

Postuar: 30/05/2019 - 09:01

Një investigim në telefonat iPhone zbuloi se më shumë se 5400 aplikacione dërgojnë të dhëna të pë

Postuar: 25/05/2019 - 11:05

Shumë shpesh mund t’ju ndodhë që ta karikoni celularin në vende publike ku ofrohen “s

Postuar: 24/05/2019 - 10:16

Të gjitha videot më të gjata se 60 sekonda, prej një viti tashmë, postohen kryesisht në IGTV.