Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Hakeroi adresat e politikanëve gjermanë, çfarë i ndodhi autorit dhe pse u nervozua?

Postuar: 08/01/2019 - 15:27

Policia gjermane ka arrestuar një 20-vjeçar, i cili akuzohet se ka hakeruar adresat e zyrtarëve gjermanë. Mes adresave të hakeruara ishte edhe ajo e kancelares gjermane Angela Merkel dhe presidentit Frank-Walter Steinmeier.

Sipas “Der Spiegel”, personi i arrestuar ishte student dhe ka rrëfyer se ka vepruar i vetëm. Policia bastisi banesën e të riut në rajonin e Frankfurtit dhe konfiskoi kompjuterin e tij.

Nuk dihet ende motivi i këtij veprimi. Mësohet se djali është shprehur se ishte i zemëruar me fjalët e politikanëve dhe ndaj ka kryer këtë akt.

Policia gjermane raportoi se i riu studionte dhe jetonte me prindërit e tij.

I dyshuari pranoi se veproi i vetëm dhe se u bezdis nga deklaratat e bëra nga figurat publike që pranë pre e sulmit të tij.

Nga sulmi u prekën politikanët e çdo partie të madhe politike përveç AfD-së të ekstremit të djathtë.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/06/2019 - 21:53

Rrjeti Facebook ka njoftuar ndryshimin e rregullave sesi komentet publike renditen në faqe, duke thënë se do të rendisë opinionet për të shfaqur atë që rrjeti beson se është “përmbajtje më kuptimplotë”.

Postuar: 04/06/2019 - 07:32

 Gjigantët amerikanë të internetit “Google”, “Facebook” dhe “A

Postuar: 03/06/2019 - 16:19

Për pothuajse 20 vjet, aplikacioni iTunes ka qenë qendra e strategjisë së Apple, që përmban muz

Postuar: 31/05/2019 - 16:57

Edhe në atmosferën e planetit Mars ekziston një lëvizje e madhe e reve.

Postuar: 30/05/2019 - 09:01

Një investigim në telefonat iPhone zbuloi se më shumë se 5400 aplikacione dërgojnë të dhëna të pë

Postuar: 25/05/2019 - 11:05

Shumë shpesh mund t’ju ndodhë që ta karikoni celularin në vende publike ku ofrohen “s

Postuar: 24/05/2019 - 10:16

Të gjitha videot më të gjata se 60 sekonda, prej një viti tashmë, postohen kryesisht në IGTV.