Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Jetë aliene mund të ekzistojë në ‘supertokën’ e sistemit të afërt

Postuar: 17/01/2019 - 18:47

Një planet i ngrirë, vetëm gjashtë vite dritë nga toka mund të ketë potencialin për të bartur jetë, pretendon një studim i ri, në konkluzionet e arritura pas 20 vjet observimi.
 
Planeti i quajtur ndryshe ‘Super Tokë’, është etiketuar ‘Bernard b’ dhe u zbulua nga orbitimet e yllit të  sistemit të Bernard.
 
Shkencëtarët thonë se planeti ka temperatura prej minus 150-gradë Celsius me bërthamë hekuri ie nikeli të shkrirë.
 
Ky aktivitet i lartë gjeotermik mund të bejë që jeta të lulëzojë.
 
Ngrohja gjeotermale mund të mbështesë zonat e jetës nën sipërfaqen e planetit, siç janë dhe liqenet nën akujt e Antarktikës, sipas astrofozokantit Edward Guinan.
 
Ai shton se temperatura në sipërfaqen e hënës së akullt të Jupiterit, Europa është e ngjashme me atë të Barnard b por nuk ka ngrohje valore.
 
Ylli i  sistemit të Bernard është rreth 9 miliardë vjet i lashtë, thuajse dy herë më i vjetër sesa dielli i tokës.
Guinan thotë se Bernard b do të mund të shikohet me të vërtetë vetëm nga teleskopët e të ardhmes, ndërsa për momentin hipotezat vijnë vetëm prej llogaritjeve.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 16/02/2019 - 19:17

NASA po përshpejton planet për të rikthyer amerikanët në hënë, pro kësaj here agjencia hapësinore thotë se do të rrinë aty.
 

Postuar: 16/02/2019 - 15:28

Kompania amerikane “Google” ka zbuluar në hartat e saj vendin ku ndodhet sistemet r

Postuar: 11/02/2019 - 19:15

Kompania ‘Mars One Ventures’ e cila pretendonte se do të dërgonte qindra njerëz për

Postuar: 07/02/2019 - 15:48

Zyra Federale e Konkurrencës në Gjermani njoftoi këtë të enjte se do të imponohen kufizime të r

Postuar: 06/02/2019 - 17:56

Përtej reklamave të kompanive për avantazhet që do tw sjelle rrjeti super i shpejtë ‘5g&r

Postuar: 05/02/2019 - 18:19

 Më në fund edhe Messenger, aplikacioni i Facebook sjell mundësinë për të fshirë një mesazh

Postuar: 04/02/2019 - 13:29

 WhatsApp në iOS, së shpejti, do të mbrohet me siguri biometrike.