Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Katastrofa teknologjike, roboti autonom goditet dhe 'vritet' nga Tesla pa pilot në Las Vegas

Postuar: 08/01/2019 - 17:56

Në një incident ironik para një panairi të rëndësishëm të teknologjisë në Las Vegas, mjeti vetëdrejtues pa pilot Tesla e gjeti veten në një tjetër situatë të pakëndshme rrugore pasi goditi ‘rëndë’ një robot humanoid që jepej me qera  $2,000 në ditë.
 
Në incidentin që disa spekulojnë se është vetëm një hile publicitare, kompania Promobot tha se një nga modelet e saj v4 ishte ‘vrarë’ në rrugë nga një Tesla Model S, pak para panairit.
 
Kompania tha se një numër robotësh të saj po ecnin drejt sallës kur një prej tyre doli nga linja dhe hyri drejt parkingut, aty u godit në mënyrë thuajse fatale nga Tesla Model S që dhe ajo vepronte me lëvizje autonome.
 
Kompania tha e me shumë gjasa dëmi ndaj robotit është i pariparueshëm.
 
“Sigurisht që jemi të mërzitur”, tha drejtori i zhvillimit të kompanisë Oleg Kivokurtsev.
 
‘E kishim sjellë robotin këtu që nga Filadelphia dhe tani ai nuk mund të marrë pjesë në panair. Do të nisim hetimet për ta parë se pse doli nga rruga e tij”, shtoi eksperti.
 
According to Promobot, a number of robots were making their way to the booth when one of them stepped out of line and into the parking lot roadway. As it did, it was struck by a Tesla Model S operating in autonomous mode
 
The crash tipped the robot onto its side, causing ¿serious damage,¿ Promobot says. Now, with parts of its body, head, arm mechanisms, and movement platform destroyed, it cannot be put on display. The firm says the damage is likely irreparable

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/06/2019 - 21:53

Rrjeti Facebook ka njoftuar ndryshimin e rregullave sesi komentet publike renditen në faqe, duke thënë se do të rendisë opinionet për të shfaqur atë që rrjeti beson se është “përmbajtje më kuptimplotë”.

Postuar: 04/06/2019 - 07:32

 Gjigantët amerikanë të internetit “Google”, “Facebook” dhe “A

Postuar: 03/06/2019 - 16:19

Për pothuajse 20 vjet, aplikacioni iTunes ka qenë qendra e strategjisë së Apple, që përmban muz

Postuar: 31/05/2019 - 16:57

Edhe në atmosferën e planetit Mars ekziston një lëvizje e madhe e reve.

Postuar: 30/05/2019 - 09:01

Një investigim në telefonat iPhone zbuloi se më shumë se 5400 aplikacione dërgojnë të dhëna të pë

Postuar: 25/05/2019 - 11:05

Shumë shpesh mund t’ju ndodhë që ta karikoni celularin në vende publike ku ofrohen “s

Postuar: 24/05/2019 - 10:16

Të gjitha videot më të gjata se 60 sekonda, prej një viti tashmë, postohen kryesisht në IGTV.