Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Kinë, Huawei fiton padinë e patentës kundër rivalëve të Samsung

Kinë, Huawei fiton padinë e patentës kundër rivalëve të Samsung

Postuar: 11/01/2018 - 19:10

Gjiganti kinez i teknologjisë Huawei ka fituar një padi për shpelje patente ndaj rivalëve koreano-jugore të Samsung, sipas dokumenteve të gjykatës kineze.
 
Gjykatësi urdhëroi kompaninë Samsung Electronics të ndalojë menjëherë shitjen dhe prodhimin e produkteve që përdorin teknologjinë e pretenduar si të tyren nga Huawei dhe gjithashtu të paguajë një gjobë relativisht të vogël.
 
Vendimi i gjykatës së mesme të Shenzhen është më i fundit në një seri padish dhe polemikash mes dy prodhuesve aziatikë të celualrëve inteligjentë, që kanë paditur njëri-tjetrin edhe në SHBA.
Kompania Huaëei Technologies me seli në Shenzhen, pranë kufirit me Hong Kong, është prodhuesi kryesor i celularëve në Kinë, ndërsa në nivel botëror mbetet prapa Samsung e Apple.
Gjykata vendosi në favor të Huawei pasi zbuloi se zgjatja e qëllimshme e negociatave për produktet nga Samsung, e nisur në korrik 2011 ishte e qëllimshme, dhe e dëmshme për Huawei 
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 5

Lajme nga e njejta kategori

Eksperti i Facebookut: Të dhënat tona, ari i zi i Facebook

Postuar: 15/01/2018 - 15:56

Facebook ka vendosur të rivlerësojë përmbajtjet në faqen e tij, duke i dhënë prioritet postimeve të miqve dhe jo lajmeve. Eksperti Martin Giesler shpjegon se Facebook është ndeshur vitin e kaluar me një stuhi të paparë kritikash, madje u bë përgjegjës edhe për gjendjen shëndetësore të përdoruesve.
Reklama pornografie fshihen në lodrat e celularëve të Google Play

Postuar: 12/01/2018 - 19:49

Reklama dhe imazhe pornografike janë zbuluar së fundmi në aplikacionet e lojrave të fëmijëve për celularët, të cilat janë shkarkuar qindra mijëra herë nga faja zyrtare  G
NASA, shtresat e akullit në Mars mund të jenë burim uji për njerëzit

Postuar: 12/01/2018 - 18:10

Shtresat e mëdha të akullit të vërejtura së fundmi në planetin Mars, mund të jenë burim potencial i ujit për njerëzit që zhvillojnë eksplorime në të ardhmen, kanë thënë kërkue

Postuar: 12/01/2018 - 16:07

“Facebook” ka vendosur të ndryshojë mënyrën e të bërit biznes duke sjellë kështu ndryshime në ardhjen e lajmeve në këtë platformë.

Postuar: 10/01/2018 - 22:19

Për të parandaluar vjedhjen e fjalëkalimeve dhe të dhënave të tjera të rëndësishme, duhet t’i kushtoni vëmendje çdo ndryshimi në kompjuterin tuaj.Këto janë disa mënyra për

Postuar: 10/01/2018 - 17:26

Në Vitin e Ri, përdoruesit e WhatsApp dërguan 75 miliardë mesazhe në të gjithë shërbimin.

Kina mohon dështimin e satelitit hapësinor

Postuar: 09/01/2018 - 20:33

Kina ka mohuar dje se stacioni i saj hapësinor është jashtë kontrolli dhe mund të rrezikojë jetën atyre që jetojnë poshtë tij, pas sugjerimeve të disa agjencive evropiane.