Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Kina ndalon shitjen e iPhone-ve ... për një arsye të veçantë

Postuar: 10/12/2018 - 17:35

Kompania amerikane prodhuese e mikroçipave Qualcomm tha sot se kishte fituar urdhrin paraprak nga gjykatat kineze për ndalimi e thuaje të gjithë modeleve të iPhone në Kinë për shkelje të patentave.
 
 Urdhri prek modelet iPhone nga iPhone 6S deri te iPhone X të cilët shiten me versione të vjetra të procesorëve Apple, iOS. 
 
Në një deklaratë të Apple thuhej se iPhone-ët do të vazhdojnë të shiten në Kinë me versione të reja të sistemeve proceduese.
 
Me bazë në Kaliforni, grupi Qualcomm është prodhuesi më i madh në botë i mikroçipave të celularëve dhe ka ngritur padinë e tij kundër Apple, në Kinë prej vitit 2017, sipas së cilës kompania po shet vesionet e reja me çmime të larta, edhe pse procesorët e tyre janë modele të vjetra. 
 
Vendimi i erdhi nga gjykata kineze E Popullit në Fuzhou, e cila dhe më aprë ka ndaluar importin e kartave të memories nga grupi Micron Technology. 
 
Gjykata tha se Apple ka shkelur rregullat për programet e Qualcomm.
 
'Apple vazhdon të përfitojë nga prona jonë intelektuale, duke refuzuar të na shpërblejë’, tha në një deklaratë Don Rosenberg, sekretar i përgjithshëm i Qualcomm.
 
Apple tha në nj dekalratë se iPhone do të vazhdojë të jetë në treg për klientët në Kinë.
 
'Përpjekjet e Qualcomm për të ndaluar produktet tona janë një përpjekje e dëshpëruar nga një komapni ilegale që po hetohet nga shumë rregullatorë nëpër botë’, ishte mbrojtja e Apple.
 
Qualcomm said today that the court found Apple had violated two of their software patents
 
People are pictured handling the new Apple iPhone XS and iPhone XS Max at an Apple office in Shanghai. The preliminary court order affects models from the iPhone 6S to the iPhone X

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/06/2019 - 21:53

Rrjeti Facebook ka njoftuar ndryshimin e rregullave sesi komentet publike renditen në faqe, duke thënë se do të rendisë opinionet për të shfaqur atë që rrjeti beson se është “përmbajtje më kuptimplotë”.

Postuar: 04/06/2019 - 07:32

 Gjigantët amerikanë të internetit “Google”, “Facebook” dhe “A

Postuar: 03/06/2019 - 16:19

Për pothuajse 20 vjet, aplikacioni iTunes ka qenë qendra e strategjisë së Apple, që përmban muz

Postuar: 31/05/2019 - 16:57

Edhe në atmosferën e planetit Mars ekziston një lëvizje e madhe e reve.

Postuar: 30/05/2019 - 09:01

Një investigim në telefonat iPhone zbuloi se më shumë se 5400 aplikacione dërgojnë të dhëna të pë

Postuar: 25/05/2019 - 11:05

Shumë shpesh mund t’ju ndodhë që ta karikoni celularin në vende publike ku ofrohen “s

Postuar: 24/05/2019 - 10:16

Të gjitha videot më të gjata se 60 sekonda, prej një viti tashmë, postohen kryesisht në IGTV.