Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Kinë, Bill Gates promovon tregtinë e lirë, dhe tualetin e së ardhmes

Postuar: 06/11/2018 - 18:16

Miliarderi amerikan Bill Gates ishte sot ne Pekin për të prezantuar një tualet futuristik që nuk nevojë apo kanalizime, dhe që përdor kimikatet për t’i kthyer jashtëqitjet njerëzore në fertilizues. 
 
Kreu i Microsoft ishte një ditë më prë një nga të ftuarit e veçantë të jë darke të madhe në Shangai, ku ngriti lart tregtinë e lirë e të globalizuar, duke thënë se ishte ajo që ksihte bërë të mundur tualetin e tij futuristik.
 
 “Sinqerisht unë besoj se vetëm tregtia e lirë i lejon çdo vendi të perfeksionojë atë që di të bëjë më mirë”, tha ai në një intervistë. 
 
“Kështu që kur flas për komponentët e këtij tualeti të ndërtuar në Kinë, në SHBA e në Tailandë, kjo vjen si rezultati një bashkëpunimi dhe kombinimi idesh”, shtoi Gates. 
 
Tualeti i tij është produkt i punës së Fondacionit Bill e Melinda Gates Foundation. Dizajne të ngjashme ka pasur dhe më parë por ato funksiononin duke ndarë mbetjet e lëngshme nga ato solide.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 2

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 11/11/2018 - 23:00

Të gjithë përdoruesit e WhatsApp duhet të dinë se duke filluar nga dita e nesërme mund të humbasin çdo bisede me miqtë e tyre nëse nuk ndjekin udhëzimet e mëposhtme.

Postuar: 10/11/2018 - 18:24

Policët në Dubai kanë nisur të trajnohen me motoçikleta fluturuese për të luftuar krimin.

Postuar: 10/11/2018 - 17:14

Rregullisht  NASA publikon foto kozmike që duket sikur vijnë nga pëlhura e ndonjë pikori.

Postuar: 10/11/2018 - 15:43

 Që nga 12 nëntori, të gjitha mesazhet në WhatsApp që nuk janë ruajtur do të fshihen përgjit

Postuar: 08/11/2018 - 19:24

Një hetim nga kompania e sigurisë kibernetike Symantec tha se hakerat koreano-veriorë po sulmoj

Postuar: 08/11/2018 - 14:47

Një mesazh në Whatsapp që paralajmëron përdoruesit për një kërcënim që do të pllakosë telefonin e

Shkenca/ Teori e re për origjinën e ujit në Tokë

Postuar: 07/11/2018 - 19:30

Sipas teorisë më të fundit shkencore, uji në tokë e ka fillesën e tij materialet asteroidale ed