Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Kompania që premtonte biletë vetëm vajtje për në Mars, rezulton e falimentuar

Postuar: 11/02/2019 - 19:15

Kompania ‘Mars One Ventures’ e cila pretendonte se do të dërgonte qindra njerëz për të jetuar (e rrjedhimisht dhe për të vdekur) në Planetin e Kuq, rezulton tashmë e falimentuar sipas të dhënave zyrtare financiare zvicerane.
 
Tashmë ekspertët thonë se kjo nuk është për t’u çuditur pasi prej kohësh dyshohej se Mars One ishte një mashtrim, i cili shfrytëzonte dëshirën e njerëzve për të udhëtuar në hapësirë, pa ndonjë plan të vërtetë sesi do të arrinin aty.
 
Lajmi për likuidimin e kompanisë erdhi në fundjavë, kur një lexues vuri re lajmin e falimentimit të kompanisë zotëruese të Mars One që rezultonte e mbyllur prej 15 janarit.
 
Mars One ka qenë prej kohësh e përfshirë në polemika mbi planet e saj të dyshimta për dërgimin e njerëzve në hapësirë, ku ata supozoheshin të kalonin pjesën e mbetur të jetës.
 
Kompania u premtonte aspirantëve për astronautëve se do t’i dërgonte në koloninë e parë njerëzore në Planetin e Kuq, por nuk mund t’i rikthente në tokë pasi ende nuk e kishte teknologjinë për ta bërë.
 
Kompania pretendonte se kishte marrë rreth 200,000 aplikime nga e gjithë bota por dyshime u hodhën mbi procesin e zgjedhjes së kandidatëve.
 
Gjithashtu  Mars One nuk prodhoi pajisje aeronautike por pretendonte se do të financonte dhe blente pajisjet e nevojshme me anë të krijimit të një programi realit-TV të misioneve të saj drejt Marsit, që do të ndiqnin kandidatët në rrugëtimin e tyre kozmonautik.
 
Ekspertët llogarisin se një sipërmarrje e tillë do të kushtonte qindra miliarda dollarë.
Kompania tha më tej se dot dërgonte një seri misionesh me robotë në Mars për krijimin e impianteve të nevojshme para ardhjes së njerëzve për të cilat tha se do të ishin gati në 2020, më pas në 2025 e më tej në 2031.
(Theverge.com)

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/07/2019 - 18:08

Instagram është duke fshehur numrin e pëlqimeve në postime, në disa vende duke përfshirë Australinë dhe Japoninë.

Postuar: 17/07/2019 - 18:17

Një aplikacion i ri që quhet “FaceApp” është kthyer në trendin e verës.

Postuar: 17/07/2019 - 12:28

Agjencia e taksave në Bullgari ka rënë pre e një sulmi kibernetik i cili ka vjedhur të dhënat e t

Postuar: 16/07/2019 - 18:13

 Rrjeti social “Facebook” është gjobitur tashmë me një gjobë që ka vlerën e prej

Postuar: 16/07/2019 - 17:09

I ftuar në studion e Top Talk, kreu i PDK, Nard Ndoka foli për përgjimet e dosjeve 339 dhe 184, d

Postuar: 13/07/2019 - 08:51

Rregullatorët amerikanë kanë miratuar një gjobë rekord prej 5 miliardë dollarësh  ndaj

Postuar: 10/07/2019 - 08:33

Prej disa kohësh Instagrami ka marrë stafetën si rrjeti social më i përdorur në të gjithë botën.