Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Kreu i OKB, Guterres, kërkon ndalim paraprak të armëve autonome

Kreu i OKB, Guterres, kërkon ndalim paraprak të armëve autonome

Postuar: 06/11/2018 - 18:27

Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres tha dje se do të ishte “moralisht revoltuese” nëse bota nuk i ndalon që para krijimi të tyre, sistemet autonome të luftës të cilat mund të vrasin njerëz pa përfshirje të elementit njerëzor.
 
Me rritjen e shpejtë të kapaciteteve të inteligjencës artificiale, shqetësimet janë gjithnjë e në rritje për sistemet e robotëve vrasës që po zhvillohen nga teknologjitë shtetërore e private për të luftuar në konflikte.
 
Në një intervistë me Reuters në Lisbonë, Guterres vlerësoi avantazhet gjigante të teknologjinë, por tha se është thelbësore që bota të ndalojë “makineritë autonome të luftës që mund të marrin jetë njerëzish pa pasur nevojë për kontroll nga efektivë njerëzorë”. 
 
“Kjo është diçka që në opinionin tim është e papranueshme, është moralisht revoluese dhe duhet të ndalohet me ligj ndërkombëtar”, tha ai.
 
Teknologjia e re ka bërë të mundur hartimin e një numri të madh sistemesh autonome armatimi tokësore e ajrore.
Guterres tha se ende nuk ka konsensus ndërkombëtar për të pranuar se ligji ndërkombëtar humanitar i përshtatet dhe përdorimit të kibernetikës në situatat e konfliktit, dhe si rrjedhin vështirëson rregullacionin për përdorimin e armëve autonome.  

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 17/01/2019 - 18:47

Një planet i ngrirë, vetëm gjashtë vite dritë nga toka mund të ketë potencialin për të bartur jetë, pretendon një studim i ri, në konkluzionet e arritura pas 20 vjet observimi.
 

Postuar: 17/01/2019 - 17:40

Mediat ruse shfaqnin sot pamjet  e avionëve të fundit gjuajtës  MiG-31 që kryenin ndj

Postuar: 17/01/2019 - 11:59

Peisazhi i profesioneve teknologjike për 2019-ën duket i përafërt me 2018-ën, ku rolet në zhvilli

Postuar: 16/01/2019 - 22:40

Po të kthehemi në momentin e parë të  universit, çdo gjë besohet se ka qenë e nxehtë dhe e

Postuar: 16/01/2019 - 22:23

Bima e pambukut që duket se kishte lindur një gjethe dje në hënë në bordin e sondës hapësinore

Postuar: 16/01/2019 - 16:35

Agjencia evropiane e kërkimit bërthamor CERN ka prezantuar planet e ndërtimit të një tjetër tun

Postuar: 16/01/2019 - 13:35

 WhatsApp do të prezantojë një opsion të ri në përditësimin më të fundin, që do të përmirëso