Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Mjeti i NASA-s, Juno kap ‘delfinin kozmik’ në retë e Jupiterit (FOTOT)

Postuar: 10/11/2018 - 17:14

Rregullisht  NASA publikon foto kozmike që duket sikur vijnë nga pëlhura e ndonjë pikori. Albumi i fundit nga retë e atmosferës së Jupiterit përfshin një ‘delfin kozmik’ dhe ‘syrin e dragoit’.
 
Mjeti Juno është duke orbituar planetin më të madh të sistemit tonë diellor dhe foto janë marrë në fund të muajit të kaluar teksa Juno bënte kalimin e 16 pranë gjigantit të gaztë.
 
Anija kozmike po fluturonte rreth 7,000 kilometra mbi retë e planetit.
 
Syri i madh oval është në fakt një stuhi anti-ciklon, që do të thotë se stuhia fryn në drejtim të kundërt me masën ajrore rrethuese. Juno është lëshuar në mars 2011 dhe më në fund arriti në Jupiter rreth pesë vjet më vonë në qershor 2016.
 
Ai po fluturon rreth planetit duke kërkuar informacion për origjinën e tij, strukturën, atmosferën dhe magnetosferën.
 
PJ16_10_GE_Detail001
 
PJ16_13_GE_Detail001_v2

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 5

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 11/12/2018 - 18:15

Një studim i ri i sfungjerëve modernë të detit ka nisur të hedhë dritë mbi mënyrat e mbijetesës së krijesave të hershme si sfungjeri i detit kanë mbijetuar në mjedise ekstreme, para evoluimit të jetës moderne pas ok

Postuar: 10/12/2018 - 22:15

Sonda e agjencisë amerikane hapësinore Voyager 2, e lëshuar nga toka në vitin 1977, është bërë

Postuar: 10/12/2018 - 18:35

Shkencëtarët kanë zbuluar së fundmi një rrugë revolucionare për fuqizimin dhe shpejtimin e komp

Postuar: 10/12/2018 - 17:35

Kompania amerikane prodhuese e mikroçipave Qualcomm tha sot se kishte fituar urdhrin paraprak n

Postuar: 09/12/2018 - 23:22

Reagimi me shpejtësi i kompjuterit pas dhënies së komandave është ideale për një punë pa nerva.

Postuar: 09/12/2018 - 19:13

Sonda InSight e NASA-s ka regjistruar tingujt e parë të erërave në Mars, gjatë javës së parë të o

Postuar: 07/12/2018 - 22:36

Shpesh ndodh që kur na thonë të mos e bëjmë diçka, na shtyn më shumë ta bëjmë.