Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

NASA niset drejt Hënës së shpejti, kësaj here për të qëndruar

Postuar: 16/02/2019 - 19:17

NASA po përshpejton planet për të rikthyer amerikanët në hënë, pro kësaj here agjencia hapësinore thotë se do të rrinë aty.
 
Administratori i NASA's Jim Bridenstine, tha për gazëetrarët se agjencia po përshpejton planet e mbështetura nga presidenti Donald Trump për rikthimin në hënë me përfshirjen e kompanive private.
 
“Është e rëndësishme të rikthehemi sa më shpejt në Hënë, dhe kësaj here do të qëndrojmë aty, nuk do të lëmë vetëm flamurë dhe gjurmët për t’u rikthyer pas 50 vjetësh”, tha  Bridenstine në një takim në selinë e NASAs në Uashington, duke shtuar se shpresonte që astronautët të ishin atje deri në 2028.
 
Njeriu i fundit që ka ecur në hënë supozohet se është Eugene Cernan në dhjetor 1972, gjatë misionit Apollo 17.
 
Presidenti Trump ka theksuar në programin e hapësirës të nënshkruar në dhjetor 2017, rikthimin e amerikanëve në hënë, përpara misionit me njerëz në mars para 2030.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 22/03/2019 - 19:01

 Facebook ka dështuar sërish në sigurinë kibernetike, që do të thotë se duhet të konsideroni mundësinë për të ndryshuar fjalëkalimin në këtë rrjet social.

Postuar: 22/03/2019 - 17:39

Teksa peticioni britanik për anulimin e Brexit ka kaluar 3 milionë nënshkrime, po ngrihen dyshi

Postuar: 20/03/2019 - 23:11

 Nuk ka asgjë më të turpshme sesa t’i përgjigjeni mesazhit të një miku, vetëm për të k

Postuar: 20/03/2019 - 19:34

Bashkimi Evropian ka gjobitur me 1.49 miliard euro kompaninë Google për konkurencë të padrejtë.

Postuar: 19/03/2019 - 18:31

 Rrjeti social Instagram nisi si një platformë e dedikuar vetëm për fotografitë, por gjërat

Postuar: 17/03/2019 - 10:34

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani ka kritikuar qëndrimin e ndërkombëtarëve lidhur me protes

Postuar: 14/03/2019 - 18:40

 Miliona përdorues në mbarë botën hasën dje probleme të shumta teknike si në Facebook dhe In