Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Pekini nis zhvillimin e teknologjisë 6G, SHBA shton presionin kundër teknologjisë kineze

Postuar: 07/11/2019 - 17:55

Pekini ka njoftuar sot planet për zhvillimin e teknologjisë 6G duke tentuar të çimentojë supremacinë e tij në lidhjet valore, mes fushatës së SHBA kundër rrjeteve kineze 5G.
 
Ministria kineze e shkencës e teknologjisë tha se ka ngritur dy grupe pune për rrjetin 6G. Grupi i parë do të bëjë lidhjet me agjencitë qeveritare ndërsa i dyti do të bashkojë më shumë se 30 ekspertë nga disa universitete, biznese dhe qendra studimi.
 
Duke folur në takimin e hapjes zv. ministri Wang Xi tha se njohuritë globale në këtë fushë mbeten ende në fazën e eksplorimit dhe rruga për te 6G është ende e paqartë, por tha se Pekini është i vendosur të fitojë garën e dominimit në teknologjinë valore duke prezantuar strategjinë e punës.
 
Komanpitë kineze kanë qenë në konkurencë të ashpër dhe deri tani kanë fituar betejën me kompanitë amerikane e koreano-jugore për shpalosjen e teknologjisë 5G, e cila lejon internet më të shpejtë dhe celularë më të avancuar. Javën e kalaur tre operatorë celularë në Kinë nisën të ofrojnë shërbimet ‘super të shpejta’ 5G për klientët.
 
Kreu i grupit Huaëei, një nga liderët në revolucionin 5G, Ren Zhengfei, ka thënë se kompania e tij ka nisur punën për rrjetin 6G por teknologjia është ende rreth “10 vite larg.”

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 15/12/2019 - 18:42

Sipas Google, shqiptarët kanë kërkuar më shumë për dukurinë natyrore të tërmetit dhe historikun e tij, duke e lidhur këtë kërkim edhe fatkeqësinë që tronditi Shqipërinë më 26 nëntor.

Postuar: 09/12/2019 - 15:53

WhatsApp ka njoftuar se së shpejti do të ndalojë së funksionuari në miliona telefona në gjithë bo

Postuar: 07/12/2019 - 21:37

Instagram do të fillojë t’u kërkojë të gjithë përdoruesve të rinj të shkruajnë di

Postuar: 04/12/2019 - 15:36

Shanset që gjatë gjithë jetës suaj virtuale të keni folur me dikë që ka profil fallso janë të lar

Postuar: 03/12/2019 - 16:35

Universitetin Politeknik i Bukureshtit në Rumani pritet të testojë një sistem që mund të parashik

Postuar: 25/11/2019 - 09:03

NASA ka vërejtur një efekt të çuditshëm gjatë fluturimit në hapësirë.

Postuar: 22/11/2019 - 22:25

Themeluesi i Telegramit, Pavel Durov ka bërë një deklaratë të fortë për rrjetin gjigant të mesazh