Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

A po luajnë robotët me firmat e peticionit për anulimin e Brexit?

Postuar: 22/03/2019 - 17:39

Teksa peticioni britanik për anulimin e Brexit ka kaluar 3 milionë nënshkrime, po ngrihen dyshime për vërtetësinë e tij dhe përfshirjen e mundshme të robotëve kibernetikë në fabrikimin e firmave.
 
Të quajturit ndryshe Bot-ë, janë programe të automatizuara që mund të gjenerojnë mijëra herë një komandë të caktuar.
 
Medit britanike u interesuan për këtë me ekspertë të sigurisë kibernetike, duke i pyetur sesa mundësi ka që firmat e mbledhura të jenë të vërteta.
 
Të gjithë ata ishin dakord se sistemi i verifikimit të peticionin me adresën e email, ishte një pengesë e rëndësishme për botët kibernetikë.
 
Çdo nënshkrues duhet të japë adresën unike të email ku dërgohet link-u i verifikimit para pranimit të nënshkrimit.
Megjithëse një adresë email është e thjeshtë për t’u krijuar, një numër masiv i tyre nuk është diçka që mund të bëhet lehtësisht.
Gjithashtu nëse adresat email janë të vjedhura nga grupet e shitjes së të dhënave, zotëruesit e tyre përsëri duhet të futen në llogaritë e tyre për të marrë email-in e verifikimit para se të nënshkruajnë për dikë tjetër.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/07/2019 - 18:08

Instagram është duke fshehur numrin e pëlqimeve në postime, në disa vende duke përfshirë Australinë dhe Japoninë.

Postuar: 17/07/2019 - 18:17

Një aplikacion i ri që quhet “FaceApp” është kthyer në trendin e verës.

Postuar: 17/07/2019 - 12:28

Agjencia e taksave në Bullgari ka rënë pre e një sulmi kibernetik i cili ka vjedhur të dhënat e t

Postuar: 16/07/2019 - 18:13

 Rrjeti social “Facebook” është gjobitur tashmë me një gjobë që ka vlerën e prej

Postuar: 16/07/2019 - 17:09

I ftuar në studion e Top Talk, kreu i PDK, Nard Ndoka foli për përgjimet e dosjeve 339 dhe 184, d

Postuar: 13/07/2019 - 08:51

Rregullatorët amerikanë kanë miratuar një gjobë rekord prej 5 miliardë dollarësh  ndaj

Postuar: 10/07/2019 - 08:33

Prej disa kohësh Instagrami ka marrë stafetën si rrjeti social më i përdorur në të gjithë botën.