Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Rusia: Avionët MiG-31 bëjnë ndjekje supersonike në stratosferë (VIDEO)

Postuar: 17/01/2019 - 17:40

Mediat ruse shfaqnin sot pamjet  e avionëve të fundit gjuajtës  MiG-31 që kryenin ndjekje të shpejtësive supersonike në shtresat e sipërme të atmosferës. 
 
Manovrat u kryen në rajonin qendror rus Perm, njoftonte distrikti qendror ushtarak, por fluturimi i tyre nuk ishte kapur në video, sipas tyre prej shpejtësive të larta dhe distancës së madhe mes ndjekësit dhe “objektivit” të improvizuar.
 
 “Grupet fluturuan me shpejtësi supersonike prej rreth 2,800km/h  në lartësinë 18,000 metra,” tha shërbimi i shtypit të ushtrisë.
 
Një nga MiG-31 luajti rolin e depërtuesit në hapësirën ajrore ruse dhe dy MiG-31 të tjerë u vunë në ndjekje për inrterceptimin e shkelësit.
 
MiG-31 ka qenë në shërbim që prej viteve 1980 por ka pësuar shumë përditësime gjatë viteve, kryesisht në radarët për pikasjen  deh gjurmimin e avionëve armiq.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 16/02/2019 - 19:17

NASA po përshpejton planet për të rikthyer amerikanët në hënë, pro kësaj here agjencia hapësinore thotë se do të rrinë aty.
 

Postuar: 16/02/2019 - 15:28

Kompania amerikane “Google” ka zbuluar në hartat e saj vendin ku ndodhet sistemet r

Postuar: 11/02/2019 - 19:15

Kompania ‘Mars One Ventures’ e cila pretendonte se do të dërgonte qindra njerëz për

Postuar: 07/02/2019 - 15:48

Zyra Federale e Konkurrencës në Gjermani njoftoi këtë të enjte se do të imponohen kufizime të r

Postuar: 06/02/2019 - 17:56

Përtej reklamave të kompanive për avantazhet që do tw sjelle rrjeti super i shpejtë ‘5g&r

Postuar: 05/02/2019 - 18:19

 Më në fund edhe Messenger, aplikacioni i Facebook sjell mundësinë për të fshirë një mesazh

Postuar: 04/02/2019 - 13:29

 WhatsApp në iOS, së shpejti, do të mbrohet me siguri biometrike.