Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Rusia mirëpret bankat e huaja në sistemin e saj të transfertave, si alternative ndaj SWIFT

Rusia mirëpret bankat e huaja sistemit të saj të transfertave, si alternative ndaj SWIFT

Postuar: 19/10/2018 - 18:13

Russia njoftoi dje se shumë shpejt bankat e huaja do të mund të jenë pjesë e sistemit të saj  të transfertave të aprave si një alternativë ndaj sistemit amerikan  SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication). 
 
“Entet jashtë Rusisë do të nisin lidhjen me ne këtë vit. Njerëzit tashmë po kthehen nga ne,” tha zëvendës-guvernatorja e bankës qendrore të Rusisë,  Olga Skorobogatova, e cila më herët kishte shtuar se me sistemin alternim të pagesave firmat e huja mund të bëjnë biznes me kompanitë ruse të sanksionuara nga SHBA.
 
Deri në shtator, 416 i janë bashkuar sistemit elektronik të transfertave SPFS, duke përfshirë thesarin e Rusisë dhe kompanitë shtetërore si  Gazprom Neft, Rosneft, ane të tjera, njoftoi banka qendrore.
 
Përjashtim i mundshëm i Rusisë nga sistemi SWIFT ka shqetësuar bankat e vendit prej vitit 2014, kur SHBA nisi sanksionet prej përfshirjes së supozuar në konfliktin e Ukrainës dhe aneksimit të gadishullit të Krimesë.
 
SWIFT ka thënë se është neutral ndaj konflikteve politike, por në fakt të gjitha sanksionet financiare të SHBA ndaj enteve private dhe shtetërore bazohen n përjashtimin nga ky sistem transfertash.
 
Në vitin 2012, gazeta daneze Berlingske raportonte se autoritetet e SHBA kishin sekuestruar para që po transferoheshin nga një biznesmen danez te një kompani e sanksionuar kubane e prodhimit të cigareve puro.
 
Selia kryesore e SWIFT por bordi drejtues përbëhet nga ekzekutivë amerikanë biznesi dhe të rezervës federale.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 16/01/2019 - 22:40

Po të kthehemi në momentin e parë të  universit, çdo gjë besohet se ka qenë e nxehtë dhe e dendur, me një balancë të përkryer.
 

Postuar: 16/01/2019 - 22:23

Bima e pambukut që duket se kishte lindur një gjethe dje në hënë në bordin e sondës hapësinore

Postuar: 16/01/2019 - 16:35

Agjencia evropiane e kërkimit bërthamor CERN ka prezantuar planet e ndërtimit të një tjetër tun

Postuar: 16/01/2019 - 13:35

 WhatsApp do të prezantojë një opsion të ri në përditësimin më të fundin, që do të përmirëso

Postuar: 15/01/2019 - 07:19

  Gjërat e vogla që bëjmë në një ditë normale mund të ndikojnë në celularët tanë në mënyra t

Postuar: 14/01/2019 - 18:09

Grupi amerikan i aviacionit Boeing ka prezantuar version e konceptit për një avion super të hol

Postuar: 13/01/2019 - 23:14

 Në ditët e sotme me rritjen e kompanive teknologjike është e vështirë të dallohet prodhimi