Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Sateliti evropian fotografon sondën e Marsit nga orbita

Postuar: 14/03/2019 - 17:56

Sateliti iri i Evropës pranë planetit Mars ka zbuluar ës fundmi vendin e uljes së sondës amerikane InSight në sipërfaqen e Planetit të Kuq.
 
Mjeti i Nasas  u ul në nëntor në një zonë të sheshtë pranë ekuatorit të planetit, në rajonin e njohur si Elysium Planitia.
 
Sateliti i përbashkët evropian-rus Trace Gas Orbiter kaloi këtë muaj mbi të për vëzhguar nga afër skenën.
 
Megjithëse imazhet nuk janë shumë të qarta, aty dallohet sonda e uljes dhe përbërësit ndihmues si parashutat dhe dy gjysmat e kapsulës që mbronin InSight gjatë zbrijes në atmosferë.
 
InSight landing location
 
xxx

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 24/05/2019 - 10:16

Të gjitha videot më të gjata se 60 sekonda, prej një viti tashmë, postohen kryesisht në IGTV.
 

Postuar: 23/05/2019 - 20:41

Rrjeti më i madh i komunikimit social Facebook ka njoftuar sot se ka fshirë mbi 3 miliardë llogar

Postuar: 21/05/2019 - 22:48

Whatsapp është i mbushur me mashtrime të fshehta, përfshirë njërin që ju lejon të lexoni mesazhet

Postuar: 20/05/2019 - 13:48

Pas vendimit që mori motori i kërkimit Google për ndërprerjen e lidhjeve me Huawei-in vijnë të tj

Postuar: 20/05/2019 - 12:54

Pas kufizimeve të imponuara nga qeveria amerikane: Prodhuesi kinez do të jetë në gjendje të përdo

Postuar: 15/05/2019 - 16:19

Nga sot Facebook do të kufizojë transmetimet live për ata që dhunojnë disa rregulla sociale, përf