Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

SHBA, kongresi kërkon mbylljen e lidhjeve tregtare me grupin kinez Huawei

SHBA, kongresi kërkon mbylljen e lidhjeve tregtare me grupin kinez Huawei

Postuar: 16/01/2018 - 16:39

Kongresmenët e SHBA po nxisin grupin amerikan të internetit  AT&T Inc, të ndërpresë lidhjet tregtare me prodhuesit kinezë të celularëve Huawei Technologies dhe të ndalojnë planet për futjen e telefonisë celulare kineze në tregun amerikan, sipas tyre për arsye sigurie.
 
Paralajmërimi vjen pasi administrata e presidentit Donald Trump po ashpërson politikat e saj me vendet aziatike, me arsyetimin për rolin e Pekinit në shuarjen e tensioneve me Korenë e Veriut.
 
Burimet e administratës thanë se në fillim të muajit, AT&T u detyrua të anulonte planin e saj  për bashkëpunim me Huawei për aksesorë celularësh pas presionit të Kongresit ndaj agjencive rregullatore federale.
 
Qeveria e SHBA ka bllokuar një seri sipërmarrjesh kineze me justifikimin e kërcënimeve të sigurisë, siç ishte oferta e Ant Financial për blerjen e kompanisë amerikane të transferimit të parave MoneyGram. 
 
Kongresi i SHBA po u rekomandon kompanive që kanë lidhje me  Huaëei ose China Mobile, se kjo dëmton aftësinë e tyre për të bërë biznes me qeverinë e vendit, tha një nga ndihmesat qeveritarë, duke kërkuar anonimat pasi nuk ishte i autorizuar të fliste publikisht.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 36

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/02/2018 - 10:08

Nëse keni qenë në një moment ku pëlqeni dhe shikoni postimet e ndonjë prej miqve tuaj, por nuk jeni në gjendje të hyni në profilin e tyre me shumë mundësi ju kanë hequr nga lisat e shokëve.

Postuar: 15/02/2018 - 22:35

Pas një përditësimi të aplikacionit të famshëm të mesazheve nga Facebook, ju duhej të keni një aplikacion shtesë të Messenger për të dërguar mesazhet brenda aplikacionit tek kon

Postuar: 12/02/2018 - 22:33

Për dekada, njerëzit në të gjithë globin kanë pasur mundësinë të dëgjojnë një transmetim misterioz spinuazhi nga e gjithë bota thjesht me një radio.

Franca e Gjermania i shpallin luftë kripto-valutave

Postuar: 10/02/2018 - 20:51

Duke iu bashkuar korit të disa qeverive për të vënë nën kontroll monedhat virtuale si Bitcoin, ministrat e financave të Francës e Gjermansië i quajtën sot ato bomba me sahat p

Postuar: 09/02/2018 - 22:42

Shkencëtarët indianë thonë se kanë arritur të krijojnë materialin më të hollë në botë, duke qenë 100 000 herë më e ngushtë se një fletë letre.

Postuar: 09/02/2018 - 22:16

NASA ka publikuar një fotografi të realizuar në distancën më të largët deri më tani.

Postuar: 09/02/2018 - 18:51

Në epokën e rrjeteve sociale dhe internetit siguria kibernetike duhet të jetë shqetësimi i parë për këdo që dëshiron që të mos i shkelet privatësia.