Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Sonda hapësinore Voyager 2 del jashtë sistemit diellor

Postuar: 10/12/2018 - 22:15

Sonda e agjencisë amerikane hapësinore Voyager 2, e lëshuar nga toka në vitin 1977, është bërë objekti i dytë i prodhuar nga njeriut që del jashtë sistemit diellor.
 
 Ajo është lëshuar 16 ditë para mjetit të saj binjak Voyager 1 i cili gjithashtu e ka bere kete, por trajektorja e shpejtë dhe e përmirësuar e saj bënë që  të arrijë në "hapësirën mes yjeve" para saj.
 
Laji u konfirmua në Uashington nga shefi i misionit Prof Edward Stone, i cili tha se të dyja mjetet kishin arritur në "hapësirën interstelare" teksa Voyager 2 ka dalë nga sistemi diellor rreth datës 5 nëntor 2018.
 
Kjo sepse në atë datë fluksi i pjesëzave të emetuara nga dielli ra ndjeshëm, dhe kjo tregonte se kishte kaluar "heliopauzën" – siç përkufizohet shtresa e jashtme e fluskës hapësinore të pjesëzave dhe fushës magnetike të diellit.
 
Vendndodhja aktuale e sondës është rreth 18 miliardë km nga toka, duke avancuar me shpejtësi rreth 54,000km/orë.
Stone tha se në fillim të misionit, askush nuk e kishte idenë sesa kohë do të duhet për të kaluar rrezen diellit ose heliosferën.
 
"Ne nuk e dinim sesa e madhe ishte fluska, se sa kohë do të duhej për të arritur aty apo nëse mjeti ynë hapësinor do të zgjaste deri atje. Tani jemi duke studiuar një dimension të ri lokal inter-stelar”, tha ai.
 
"Është një kohë shumë emocionuese në udhëtimin 41 vjeçar të Voyager."
 
Voyager 2 launch in 1977 (c) NASA
 
Schematic of the Solar System

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/06/2019 - 21:53

Rrjeti Facebook ka njoftuar ndryshimin e rregullave sesi komentet publike renditen në faqe, duke thënë se do të rendisë opinionet për të shfaqur atë që rrjeti beson se është “përmbajtje më kuptimplotë”.

Postuar: 04/06/2019 - 07:32

 Gjigantët amerikanë të internetit “Google”, “Facebook” dhe “A

Postuar: 03/06/2019 - 16:19

Për pothuajse 20 vjet, aplikacioni iTunes ka qenë qendra e strategjisë së Apple, që përmban muz

Postuar: 31/05/2019 - 16:57

Edhe në atmosferën e planetit Mars ekziston një lëvizje e madhe e reve.

Postuar: 30/05/2019 - 09:01

Një investigim në telefonat iPhone zbuloi se më shumë se 5400 aplikacione dërgojnë të dhëna të pë

Postuar: 25/05/2019 - 11:05

Shumë shpesh mund t’ju ndodhë që ta karikoni celularin në vende publike ku ofrohen “s

Postuar: 24/05/2019 - 10:16

Të gjitha videot më të gjata se 60 sekonda, prej një viti tashmë, postohen kryesisht në IGTV.