Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Volvo vendos tavan shpejtësie te automjetet e saj për të reduktuar vdekjet e trafikut

Postuar: 04/03/2019 - 17:36

Prodhuesit suedezë të makinave Volvo thanë sot se do të vendosin një tavan shpejtësie prej 180km/orë në të gjitha mjetet e tyre të reja për të rritur kredencialet e sigurisë së markës së tyre.
 
Lëvizja është pjesë e vizionit të kompanisë për të eliminuar aksidentet me vdekje ose lëndime të rënda deri vitin që vjen.
 
Kreu i grupit Hakan Samuelsson, tha se përveç tavanit të shpejtësisë do të krijohen kamera për të monitoruar sjelljen dhe nivelin e vëmendjes së  shoferit. 
 
Volvo zotërohet tashmë nga grupi kinez Geely, dhe gjithashtu po studion program e për kufizim automatik të shpejtësisë gjatë kalimit në zona me shkolla ose spitale.
 
Pro ulja e shpejtësisë mudn të jetë një pengesë për disa tregje si Gjermania u shoferët ngasin me më shumë se 200 km/orë në autobahn-et e pakufizuara.
 
 “Nuk mudn t’i kënaqim të gjithë, por besoj se do të tërheqim klientë të rinj,” tha ai.
 
“Dhe klientët e Volvo në Gjermani do të vlerësojnë diçka që po bëjmë për sigurinë,” shtoi Samuelsson.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/06/2019 - 21:53

Rrjeti Facebook ka njoftuar ndryshimin e rregullave sesi komentet publike renditen në faqe, duke thënë se do të rendisë opinionet për të shfaqur atë që rrjeti beson se është “përmbajtje më kuptimplotë”.

Postuar: 04/06/2019 - 07:32

 Gjigantët amerikanë të internetit “Google”, “Facebook” dhe “A

Postuar: 03/06/2019 - 16:19

Për pothuajse 20 vjet, aplikacioni iTunes ka qenë qendra e strategjisë së Apple, që përmban muz

Postuar: 31/05/2019 - 16:57

Edhe në atmosferën e planetit Mars ekziston një lëvizje e madhe e reve.

Postuar: 30/05/2019 - 09:01

Një investigim në telefonat iPhone zbuloi se më shumë se 5400 aplikacione dërgojnë të dhëna të pë

Postuar: 25/05/2019 - 11:05

Shumë shpesh mund t’ju ndodhë që ta karikoni celularin në vende publike ku ofrohen “s

Postuar: 24/05/2019 - 10:16

Të gjitha videot më të gjata se 60 sekonda, prej një viti tashmë, postohen kryesisht në IGTV.