Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Apple konfirmon blerjen e aplikacionit muzikor britanik Shazam

Apple konfirmon blerjen e aplikacionit muzikor britanik  Shazam

Postuar: 11/12/2017 - 21:51

Apple ka konfirmuat sot blerjen e aplikacionit britanik të njohës së këngëve Shazam, që është një nga marrëveshjet më të mëdha të prodhuesve të iPhone.
 
Marrëveshja logaritet në rreth 400 milionë dollarë është shumë më ulët nga vlerësimi prej rreth dy miliardë që është dhënë për Shazam dy vjet më parë.
 
Teknologjia e njohjes audio e Shazam u lejon përdoruesve të identifikojnë këngët që dëgjojnë në radio ose në publik, dhe Apple tha se ko do të ishte një përshtatje natyrale me shërbimet muzikore të kompanisë si Apple Music.
 
“Që prej hapjes së App Store, Shazam është njohur si një nga programet kryesore për sistemet for iOS dhe përdoret nga qindra miliona njerëz në të gjithë botës,” tha një zëdhënës i kompanisë.
“Apple Music dhe Shazam përshtaten në mënyrë natyrale prej pasionit për muzikën”, tha ai.
Shazam është krijuar në 1999 dhe njohjen më të madhe e mori pas nisjes së iPhone App Store në 2008. Nuk është e qartë sesi Apple do të përdorë Shazam por kompania po përpiqet të mundë rivalin e saj suedez Spotify.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 14

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/03/2018 - 14:45

Disa njerëz mund të harrojnë të dalin nga emailet dhe Facebook kur i përdorin ato në kompjuterin e punës apo diku tjetër.Me të gjitha këto pajisje që përdorim në vende të ndryshme, është e vështirë për të gjetur se kur dhe ku kemi hyrë në rrjetet sociale dhe e-mail.Për fat të mirë, ka një mënyrë për të gje

Postuar: 19/03/2018 - 11:54

Një studim i radhës ka treguar se nuk ka asnjë lidhje midis akteve të dhunës dhe përdorimit të videolojrave, shkruan tgcomNjë kërkim i ri shkencor, publikuar në revistën "N

Postuar: 18/03/2018 - 20:48

1.5 miliardë njerëz e përdorin Whatsapp-in aktualisht kur ne po shkruajmë këtë artikull, që do të thotë: zyrtarisht ky aplikacion ka fituar zemrat e shumicës së njerzve në botë!

Postuar: 18/03/2018 - 18:19

Franca fillon një tjetër betejë kundër kolosëve të internetit Google dhe Apple, njoftoi ministri i Ekonomisë, Bruno Le Maire për radion RTL.

Postuar: 18/03/2018 - 17:03

Keqinformimi është një nga problemet më të mëdha që po kalon sot njerëzimi në mbarë botën.

Postuar: 18/03/2018 - 16:36

Apple është një nga korporatat më të mira në botë.

Postuar: 17/03/2018 - 22:01

Mbi një miliard njerëz në botë çdo natë fle pa ndonjë strehim të qëndrueshëm.