Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

G20, teknologjia izraelite eliminoi dronët gjatë samitit

Postuar: 05/12/2018 - 19:11

Teknologjia izraelite e kontraktuar për sigurinë nga Argjentina gjatë samitit të liderëve globalë G20 parandaloi me sukses disa incidente me dronë të paautorizuar.
 
 Sistemi Drone Guard i marrë nga Argjentina nga grupi shtetëror izraelit bllokoi shumë dronë të dyshimtë që lëviznin në prezencë të liderëve.
 
 Ministria e mbrojtjes së Argjentinës nënshkroi një kontratë prej 5 milionë dollarë vitin që shkoi për mbrojtjen kibernetike të samitit. Izraeli nuk është vend anëtar i G20.
 
Të enjten autoritetet pikasën një dron të paautorizuar pranë hotelit të delegacioneve të huaja, i cili u neutralizua. Të premten gjithashtu një dron fluturoi afër liderëve pranë teatrit Colon në Buenios Aires për një event i cili ra përtokë pas ndërhyrjes.
 
Programi kibernetik parashikon marrjen e kontrollit të dronëve brenda një distance të caktuar, dhe përfshin gjithashtu mbledhjen dhe analizimin e informacionit masiv nga rrjetet sociale për kërcënime të mundshme.
Drone Guard është përdorur gjithashtu me sukses gjatë Olimpiadës Rinore në tetor 2018 në Argjentinë.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 5

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 10/12/2018 - 18:35

Shkencëtarët kanë zbuluar së fundmi një rrugë revolucionare për fuqizimin dhe shpejtimin e kompjuterëve,e cila nuk ka të bëjë fare me teknologjinë.
 

Postuar: 10/12/2018 - 17:35

Kompania amerikane prodhuese e mikroçipave Qualcomm tha sot se kishte fituar urdhrin paraprak n

Postuar: 09/12/2018 - 23:22

Reagimi me shpejtësi i kompjuterit pas dhënies së komandave është ideale për një punë pa nerva.

Postuar: 09/12/2018 - 19:13

Sonda InSight e NASA-s ka regjistruar tingujt e parë të erërave në Mars, gjatë javës së parë të o

Postuar: 07/12/2018 - 22:36

Shpesh ndodh që kur na thonë të mos e bëjmë diçka, na shtyn më shumë ta bëjmë.

Postuar: 07/12/2018 - 22:30

Rrjeti social Facebook është gjobitur sot me 10 milionë euro nga autoritetet italiane për keqin

Postuar: 07/12/2018 - 22:21

Kompania gjigante ‘AT&T’ pritet që së shpejti të lansoj aplikacionin “Sma