Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Lufta ndaj lajmeve të rreme/ Mjetet për t’i luftuar

Postuar: 04/12/2018 - 22:53

Me mbulimin informativ të kthyer nj një cikël konstant të amplifikuar ngakanalet e rrjeteve sociale, mudn të jetë e vështirë të dallohen lajmet e shëndetshme nga lajmet e rreme ose 'fake neës.' Dhe si rezultat humbet besimi i publikut te informacioni.
 
Për të luftuar këtë çështje nevojiten mjete dhe praktika për të ndihmuar konsumatorët dhe gazetarët të filtrojnë informacionin metë cilin bien në kontakt.
 
Lauren Lutzkee University of Michigan testuan disa ndërhyrje për të testuar njohjen e lajmeve të rreme në rrjetet sociale si Facebook.
 
Në studim pjesmarrësit online u vunë në kontaktme lajme të rreme mbi ndryshimet klimatike dhe u ndanë në tre grupe. Grupit të parë iu pyet se çfarë mendonin për informacionin dhe iu kërkua të vlerësonin saktësinë e tij. Grupit të dytë iu kërkua të vlerësonin rëdnësinë e pesë karakteristikave të lajmeve në rrjet, si kredibiliteti i burimit dhe vlefshmëria e informacionit, si faktorë kryesorë për besueshmërinë e tij. 
 
Studiuesit besonin se nxitja e ndërgjegjësimit për lajmet e rreme ndihmonte në identifikimin dhe refuzimin e tyre.
Studime të mëparshme kanë sugjeruar se për shembull pas një sulmi terrorist, frika dhe zemërimi i publikut rrisin perceptimin e riskut dhe evitojnë sjelljet e rrezikshme.
 
Rezultatet tregojnë se individët që janë më larg vendit të një sulmi terrorist qëndronin më gjatë të zemëruar e të nervozuar në krahasimi me ata më pranë sulmit,frika etë cilëve zëvendësohej nga faktorë të tjerë emocionalë.
 
Rezultatet tregojnë se gazetarët dhe publikuesit dueht të jenë më të ndërgjegjshëm për  raportimin e gabimeve të paqëllimshme dhe atyre të qëllimshme në lajmet. Qartësimi i arsyetimit të tyre mund të ndikojë në mënyrën e raportimit të lajmeve te gazetarë të tjerë dhe në mënyrën e pritjes së tyre nga publiku.
 
Duke bërë këtë dallim reduktohet dhe pesha e fajit për gabimet e paqëllimshme dhe rrjedhimisht rritja e besimit të publikut në komunitetin shkencor e gazetaresk.
(Phys.org)

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 5

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 10/12/2018 - 18:35

Shkencëtarët kanë zbuluar së fundmi një rrugë revolucionare për fuqizimin dhe shpejtimin e kompjuterëve,e cila nuk ka të bëjë fare me teknologjinë.
 

Postuar: 10/12/2018 - 17:35

Kompania amerikane prodhuese e mikroçipave Qualcomm tha sot se kishte fituar urdhrin paraprak n

Postuar: 09/12/2018 - 23:22

Reagimi me shpejtësi i kompjuterit pas dhënies së komandave është ideale për një punë pa nerva.

Postuar: 09/12/2018 - 19:13

Sonda InSight e NASA-s ka regjistruar tingujt e parë të erërave në Mars, gjatë javës së parë të o

Postuar: 07/12/2018 - 22:36

Shpesh ndodh që kur na thonë të mos e bëjmë diçka, na shtyn më shumë ta bëjmë.

Postuar: 07/12/2018 - 22:30

Rrjeti social Facebook është gjobitur sot me 10 milionë euro nga autoritetet italiane për keqin

Postuar: 07/12/2018 - 22:21

Kompania gjigante ‘AT&T’ pritet që së shpejti të lansoj aplikacionin “Sma