Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Mjeti hapësinor i Nasa mbërrin në asteroid e superlashtë pas dy vjet udhëtimi

Postuar: 03/12/2018 - 22:59

Një mjet i NASA ka arritur sot në një asteroid për të zbuluar sesi ka nisur jeta në tokë.
 
Sonda Osiris-Rex do të hetojë asteroidin e njohur si Bennu, për të zbuluar origjinën e materialeve që një ditë mudn të tregojnë origjinën e njeriut.
 
Mbërritja ishte fundi i një udhëtimi prej rreth dy vjetësh dhe solli brohorima në sallat e kontrollit të Nasa, teksa mjeti do të mbledhë dhe analizojë mostrat nga Bennu, i cili është një asteroid i krijuar që prej fillesave të sistemit tonë diellor. Shkëmbi hapësinor ka fluturuar në hapësirë prej më shumë se 5 miliardë vjetësh.
 
Pro përbëria e tij është stabilizuar rreth 10 milionë vjet pas krijimit të sistemit diellor, që do të thotë se ai funksionon si një kapsulë kohore, që mudn të na lejojë të shikojmë në të kaluarën e largët të planetëve tanë.
 
Ai ishte zgjedhur mes qindra asteriodëve nga Nasa për t’u studiuar, dhe mudn të përbajë molekula organike si ato që kanë nxitur nisjen e jetës në tokë.
 
Osiris-Rex do të hetojë fillimisht nga jashtë asteroidin me masë sa një tavolinë, dhe më pas do të ulet në të për të marrë mostra. Shkencëtarët thonë se sonda do të qëndrojë rreth 1 vit me të dhe më pas nëse gjithçka shkon mirë, do të sjellë mostrat në tokë rreth vitit 2023. Një plan ambicioz, apo jo?

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 5

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 10/12/2018 - 18:35

Shkencëtarët kanë zbuluar së fundmi një rrugë revolucionare për fuqizimin dhe shpejtimin e kompjuterëve,e cila nuk ka të bëjë fare me teknologjinë.
 

Postuar: 10/12/2018 - 17:35

Kompania amerikane prodhuese e mikroçipave Qualcomm tha sot se kishte fituar urdhrin paraprak n

Postuar: 09/12/2018 - 23:22

Reagimi me shpejtësi i kompjuterit pas dhënies së komandave është ideale për një punë pa nerva.

Postuar: 09/12/2018 - 19:13

Sonda InSight e NASA-s ka regjistruar tingujt e parë të erërave në Mars, gjatë javës së parë të o

Postuar: 07/12/2018 - 22:36

Shpesh ndodh që kur na thonë të mos e bëjmë diçka, na shtyn më shumë ta bëjmë.

Postuar: 07/12/2018 - 22:30

Rrjeti social Facebook është gjobitur sot me 10 milionë euro nga autoritetet italiane për keqin

Postuar: 07/12/2018 - 22:21

Kompania gjigante ‘AT&T’ pritet që së shpejti të lansoj aplikacionin “Sma