Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

NASA nis ndërtimin e pasardhësit supersonik të Concorde

Postuar: 19/11/2018 - 18:00

NASA në bashkëpunim me Lockheed Martin kanë nisur ndërtimin e avioni të gjeneratës së ardhme të udhëtimit supersonik për pasagjerë. Modeli X-59 do të ketë shpërthime sonore të reduktuara në mënyrë që të fluturojë mbi tokë.
 
“Nisja e këtij projekti është një hap i madh përpara për fluturimet e qeta komerciale supersonike,' tha Peter Iosifidis, drejtues programi i Lockheed Martin. 
 
“Dizajni i gjatë e i hollë ka hyrë në fazën e prodhimit”, shtoi duke argumentuar se të dhënat do të përdoren nga NASA për caktimin e standardeve të zhurmës së fluturimeve.
 
X-59 do të fluturojë rreth 18 km mbi tokë me shpejtësi 1500 km në orë ndërsa zhurma e perceptuar në tokë do të jetë 75 decibel aq sa e një dere që mbyllet.
 
 
NASa and Lockheed Martin have already completed wind tunnel and simulation tests of the radical design

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 7

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 13/12/2018 - 19:01

 Studiuesit e University of Washington thonë se fundi se kanë krijuar milisensorë që mund të vendosen në kurrizin e bletëvve  për të zgjidhur çështjen e jetë së shkurtër të baterisë së dronëve.

Postuar: 13/12/2018 - 18:06

Dukesha e re britanike Meghan Markle i ka befasuar të gjitha audiencat me dasmën, foshnjën që p

Postuar: 11/12/2018 - 18:15

Një studim i ri i sfungjerëve modernë të detit ka nisur të hedhë dritë mbi mënyrat e mbijetesës

Postuar: 10/12/2018 - 22:15

Sonda e agjencisë amerikane hapësinore Voyager 2, e lëshuar nga toka në vitin 1977, është bërë

Postuar: 10/12/2018 - 18:35

Shkencëtarët kanë zbuluar së fundmi një rrugë revolucionare për fuqizimin dhe shpejtimin e komp

Postuar: 10/12/2018 - 17:35

Kompania amerikane prodhuese e mikroçipave Qualcomm tha sot se kishte fituar urdhrin paraprak n

Postuar: 09/12/2018 - 23:22

Reagimi me shpejtësi i kompjuterit pas dhënies së komandave është ideale për një punë pa nerva.