Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Piramida Gazës, sekreti i vendosjes perfekte të blloqeve

Piramida Gazës, sekreti i vendosjes perfekte të blloqeve

Postuar: 19/02/2018 - 18:09

Megjithse me një anim të vogël në ngritjen e saj, Piramida e Madhe e Gazës në Egjipt përfaqëson një monument perfeksioni të inxhinierisë së lashtë, aq sa shkencëtarët modernë presh shekujsh janë për pjekur të zbulojnë sekretet e linjëzimit të blloqeve të saj.
 
Një nga hipotezat e fundit të arkeologëve është se egjiptianët kanë përdorur ekuinoksin e vjeshtës për caktimin e katër pikave kardinale veri-jug-lindje-perëndim.
 
Ekuinoksi i vjeshtës ndodh në mes të solstikut të verës dhe dimrit kur Toka anohet në mënyrë të tillë që dita dhe nata kanë të njëjtën kohëzgjatje.
 
Rreth 4,500 vjet më parë, faraoni egjiptian Khufu ndërtoi piramidën e madhe të Gizës, një nga tre piramidat kryesore, 138 metra e lartë që është konsideruar mrekulli i botës nga shkrimtarët e lashtë, për nga preçizioni ekstrem.
 
"Ndërtuesit e piramidës së Khufu kanë vendosur pikat kardinale me një saktësi më të madhe se 1/15-ta e gradës së qarkut”, shkruan studiuesi Glen Dash, duke shtuar se dhe dy piramidat e tjera në Giza, Khafre dhe Piramida e Kuqe kanë të njëjtën masë saktësie e gabimi.
 
Në eksperimentin e tij Dash një shkop mbi një platformë të drunjtë dhe shënoi lëvizjen e hijes së shkopit gjatë ditës.
"Në ekuinoksin e vjeshtës, që në SHBA bie rreth 22 shtatorit hija e një shkopi tregon drejtimin e saktë lindje-perëndim," shkruan Dash duke shtuar se megjithëse eksperimentin e tij e kreu në Connecticut, teknika funksionon dhe në Giza.
Eksperimentet tregojnë se ekuinoksi mund të jetë përdorur në vijëzimin e tre piramidave, edhe pse nuk  ka dokumente që tregojnë se çfarë metodash ekzistonin atehere.
Por ekuinoksi vejshtak është mënyra më e thjeshtë për linjëzimin si për nga konceptimi edhe në praktikë, thotë ai.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 22

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 16/03/2018 - 22:08

Lufta e inxhinierëve për të arritur shpejtësinë maksimale në automjete vazhdon dhe Hennessey Venom F5  do të pajiset me 2 turbo të tjera.

Postuar: 16/03/2018 - 21:31

Një aeroplan gjigand është duke u projektuar dhe flitet se ai do të jetë më i madhi në botë.

Postuar: 16/03/2018 - 14:35

Sipas të dhënave nga kompania AdStage, pas ndryshimeve të algoritmit të ‘News Feed’, çmimi i reklamave në Facebook është rritur duke mos pasur priorit

Postuar: 15/03/2018 - 17:54

Inteligjenca artificiale bëhet regjizore, falë një algoritmi që është në gjendje të krijojë një video duke filluar nga pak rjeshta tekst, sipas rezultateve të një kërkimi, të zh

Postuar: 15/03/2018 - 17:23

Disa arkitektë në Tokio zbuluan planin e tyre ambicioz “Ocean Spiral City”, qytetin nënujor, duke deklaruar se do të jetë qyteti i parë i cili do jetë i përhershëm d

Postuar: 15/03/2018 - 12:40

Deri para pak dekadash, rrjetet sociale as që nuk ekzistonin, tani psikologët e sociologët kryejnë studime shkencore mbi sjelljet e njerëzve në këto hapësirat virtuale.

Postuar: 14/03/2018 - 18:09

Vitet e fundit teknologjia ka përmirësuar standartet e jetës dhe kërkesë është gjithmonë në rritje. E një prej ndryshimeve më të mëdha po ndodh edhe tek biçikletat.