Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Piramida Gazës, sekreti i vendosjes perfekte të blloqeve

Piramida Gazës, sekreti i vendosjes perfekte të blloqeve

Postuar: 19/02/2018 - 18:09

Megjithse me një anim të vogël në ngritjen e saj, Piramida e Madhe e Gazës në Egjipt përfaqëson një monument perfeksioni të inxhinierisë së lashtë, aq sa shkencëtarët modernë presh shekujsh janë për pjekur të zbulojnë sekretet e linjëzimit të blloqeve të saj.
 
Një nga hipotezat e fundit të arkeologëve është se egjiptianët kanë përdorur ekuinoksin e vjeshtës për caktimin e katër pikave kardinale veri-jug-lindje-perëndim.
 
Ekuinoksi i vjeshtës ndodh në mes të solstikut të verës dhe dimrit kur Toka anohet në mënyrë të tillë që dita dhe nata kanë të njëjtën kohëzgjatje.
 
Rreth 4,500 vjet më parë, faraoni egjiptian Khufu ndërtoi piramidën e madhe të Gizës, një nga tre piramidat kryesore, 138 metra e lartë që është konsideruar mrekulli i botës nga shkrimtarët e lashtë, për nga preçizioni ekstrem.
 
"Ndërtuesit e piramidës së Khufu kanë vendosur pikat kardinale me një saktësi më të madhe se 1/15-ta e gradës së qarkut”, shkruan studiuesi Glen Dash, duke shtuar se dhe dy piramidat e tjera në Giza, Khafre dhe Piramida e Kuqe kanë të njëjtën masë saktësie e gabimi.
 
Në eksperimentin e tij Dash një shkop mbi një platformë të drunjtë dhe shënoi lëvizjen e hijes së shkopit gjatë ditës.
"Në ekuinoksin e vjeshtës, që në SHBA bie rreth 22 shtatorit hija e një shkopi tregon drejtimin e saktë lindje-perëndim," shkruan Dash duke shtuar se megjithëse eksperimentin e tij e kreu në Connecticut, teknika funksionon dhe në Giza.
Eksperimentet tregojnë se ekuinoksi mund të jetë përdorur në vijëzimin e tre piramidave, edhe pse nuk  ka dokumente që tregojnë se çfarë metodash ekzistonin atehere.
Por ekuinoksi vejshtak është mënyra më e thjeshtë për linjëzimin si për nga konceptimi edhe në praktikë, thotë ai.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 41

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 11/12/2018 - 18:15

Një studim i ri i sfungjerëve modernë të detit ka nisur të hedhë dritë mbi mënyrat e mbijetesës së krijesave të hershme si sfungjeri i detit kanë mbijetuar në mjedise ekstreme, para evoluimit të jetës moderne pas ok

Postuar: 10/12/2018 - 22:15

Sonda e agjencisë amerikane hapësinore Voyager 2, e lëshuar nga toka në vitin 1977, është bërë

Postuar: 10/12/2018 - 18:35

Shkencëtarët kanë zbuluar së fundmi një rrugë revolucionare për fuqizimin dhe shpejtimin e komp

Postuar: 10/12/2018 - 17:35

Kompania amerikane prodhuese e mikroçipave Qualcomm tha sot se kishte fituar urdhrin paraprak n

Postuar: 09/12/2018 - 23:22

Reagimi me shpejtësi i kompjuterit pas dhënies së komandave është ideale për një punë pa nerva.

Postuar: 09/12/2018 - 19:13

Sonda InSight e NASA-s ka regjistruar tingujt e parë të erërave në Mars, gjatë javës së parë të o

Postuar: 07/12/2018 - 22:36

Shpesh ndodh që kur na thonë të mos e bëjmë diçka, na shtyn më shumë ta bëjmë.