Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Pranë një ylli të afërt, astronomët zbulojnë planetin tre herë sa toka

Postuar: 14/11/2018 - 21:37

Një grup ndërkombëtar astronomët thanë së fundmi se kanë zbuluar gjurmë të një planeti të ftohtë me masë rreth tre herë sa toka, i cili orbiton një yll të lashtë të zbehtë, në një yllësi fqinje me tonën, vetëm gjashtë vite dritë larg.
 
Bota e sapozbuluar ka të bëjë me një yll të zbehtë të njohur si Barnard, i cili është më i vjetër se sistemi ynë diellor, ndërsa planetit i duhen 233 ditë për të kompletuar një orbitë rreth diellit të tij të ftohtë e të kuq.
 
Ky bëhet tashmë planeti i dytë i njohur pranë sistemit tonë diellor.
 
I vetmi që njihej më parë ishte planeti që orbitonte rreth yllit të kuq Proxima Centauri në sistemin tre yllësh Alpha Centauri, i cili u zbulua në 2016 dhe është vetëm katër vite dritë larg tokës.
 
Ndërsa planeti Barnard është ndoshta tepër i ftohtë për të përballuar jetën, sipas shkencëtarëve.
 
Megjithëse ai është pranë yllit të tij thuajse sa Merkuri larg diellit, shkencëtarët besojnë se  aq është i ftohtë sa Saturni. Kjo pasi ylli i Barnard emeton vetëm 0.4 per qind të fuqisë rrezatuese të diellit.
 
Por zbulimi është emocionues për arsye se planeti është i afërt dhe mudn të monitorohet me një gjeneratë të afërt teleskopësh.
 
Ai është gjithashtu provë se planetet janë të kudondodhur rreth yjeve të zbehtë, thotë astronomi Ignasi Ribas, drejtor i studimeve të hapësirës në Katalonja të Spanjës. “The Shanset për të zbuluar të tjerë si ky janë të mëdha,” tha ai.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 10

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 11/12/2018 - 18:15

Një studim i ri i sfungjerëve modernë të detit ka nisur të hedhë dritë mbi mënyrat e mbijetesës së krijesave të hershme si sfungjeri i detit kanë mbijetuar në mjedise ekstreme, para evoluimit të jetës moderne pas ok

Postuar: 10/12/2018 - 22:15

Sonda e agjencisë amerikane hapësinore Voyager 2, e lëshuar nga toka në vitin 1977, është bërë

Postuar: 10/12/2018 - 18:35

Shkencëtarët kanë zbuluar së fundmi një rrugë revolucionare për fuqizimin dhe shpejtimin e komp

Postuar: 10/12/2018 - 17:35

Kompania amerikane prodhuese e mikroçipave Qualcomm tha sot se kishte fituar urdhrin paraprak n

Postuar: 09/12/2018 - 23:22

Reagimi me shpejtësi i kompjuterit pas dhënies së komandave është ideale për një punë pa nerva.

Postuar: 09/12/2018 - 19:13

Sonda InSight e NASA-s ka regjistruar tingujt e parë të erërave në Mars, gjatë javës së parë të o

Postuar: 07/12/2018 - 22:36

Shpesh ndodh që kur na thonë të mos e bëjmë diçka, na shtyn më shumë ta bëjmë.