Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Reklama pornografie fshihen në lodrat e celularëve të Google Play

Reklama pornografie fshihen në lodrat e celularëve të Google Play

Postuar: 12/01/2018 - 19:49

Reklama dhe imazhe pornografike janë zbuluar së fundmi në aplikacionet e lojrave të fëmijëve për celularët, të cilat janë shkarkuar qindra mijëra herë nga faja zyrtare  Google Play.
 
Më shumë se 60 aplikacione lojrash u zbuluan të infektuara me reklamat virusale që instalonin imazhet për të rritur në celularët e fëmijëve përdorues.
 
Virusi i mbiquajtur AdultSwine, nxirrte reklamat pornografike në mes të video-game dhe në disa raste nxiste përdoruesit të klikonin faqe të rreme anti-virusesh.
 
AdultSwine përdoret gjithashtu për të vjedhur të dhëna deh për pirateri kibernetike.
 Grupi i sigurisë Check Point, të cilët zbuluan virusin, thanë se AdultSwine ishte një virus shumë insistues që shkaktonte stres emocional dhe mashtrim financiar.
 
Pas raportimeve Google ka fshirë programet e infektuara dhe ka bllokuar dërguesit e tyre. 
"Kemi hequr aplikacinet në fjalë nga Google Play, dhe kemi bllokuar llogaritë e dërguesve të tyre. Ne do të vazhojmë të kontrollojmë dhe të paralajmërojmë përdoruesit për instalimet e tyre të pavullnetshme. Falenderojmë Check Point por ndihmën". Edhe vitin e kaluar një zemëratë e gjerë publike u shkatua kur disa video makabre ishin etiketuar me personazhe të njohur të filave për fëmijë si Derkuca Peppa.  
Dhjetë aplikacionet kryesore të infektuara me AdultSwine, ishin shkarkuar mw shumw se 100,000 herw dhe përfshinin lojrat Addon Sponge Bob, Five Nights Survival Craft, Mcqueen Car Racing, Addon Pixelmon, CoolCraft PE, Exploration Pro WorldCraft, San Andreas City Craft, Subway Banana Run Surf, Exploration Lite : Wintercraft. 
 
 
Reklama pornografie fshihen në lodrat e celularëve të Google Play

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 18

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 23/03/2018 - 10:30

Përdoruesit e Instagramit nuk e mirëpritën ndryshimin që bëri ky rrjet social përpara disa kohësh, duke hequr rendin kronologjik të postimeve në favor të promovimit të postimeve më popullore.

Postuar: 22/03/2018 - 18:02

Sapo është publikuar kompjuteri më i vogël në botë. Në IBM Think 2018, kompania IBM ka prezantuar atë që do të jetë e ardhmja e teknologjisë.

Postuar: 22/03/2018 - 16:36

Shoqëria e “cicërimave” do të punojë për një modifikim të algoritmit për ta vënë lajmin si prioritet.

Postuar: 22/03/2018 - 09:00

Pronari i i Facebook Mark Zuckerberg ka treguar  keqardhje për ndodhinë nga e cila rrjeti social ka vjedhur të dhëna.

Postuar: 22/03/2018 - 08:14

E themeluar në vitin 2006, Lytro është bërë kompani më e njohur për teknologjinë e saj të fushës së dritës se sa kamerat e saj eksperimentale që e shfaqin teknologjinë.

Postuar: 21/03/2018 - 10:43

Sapo është publikuar kompjuteri më i vogël në botë.Në IBM Think 2018, kompania IBM ka prezantuar atë që do të jetë e ardhmja e teklonogjisë.Por mos lejoni që madhësia t'ju g

Postuar: 21/03/2018 - 09:08

Edward Snowden ka sulmuar  gjigantin e rrjetve sociale, Facebook, përmes një postimi të publikuar në Twitter.