Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Sfungjeri i detit hedh dritë mbi përshtatjen e jetës në mjedise armiqësore

Postuar: 11/12/2018 - 18:15

Një studim i ri i sfungjerëve modernë të detit ka nisur të hedhë dritë mbi mënyrat e mbijetesës së krijesave të hershme si sfungjeri i detit kanë mbijetuar në mjedise ekstreme, para evoluimit të jetës moderne pas oksigjenimit të oqeaneve të Tokës rreth 1 miliardë e gjysmë vjet më parë.
 
"Sfungjerët që mbijetojnë në mjedise me oksigjen të ulët veprojnë në formën e një oxhaku. Ata duhet të jenë shumë të hollë për të lejuar ujin të kalojë mes tyre në formë oxhaku, që ne e quajmë filtrim pasiv”, tha studiuesja Sally Leys, e University of Alberta.
 
Kur nivelet e oksigjenit në tokë nisën të rriteshin, sfungjerët delikatë nisën të zmadhoheshin duke marrë më shumë ushqim dhe oksigjen. Studimi tregon se sfungjerët mund të kenë qenë të aftë të jetonin dhe gjatë epokës Neoproterozoike.
 
"Sot ndotja dhe ndryshimet klimatike po krijojnë gjithnjë e më shumë zona të vdekura në oqeanet tona. Por sfungjerët janë të aftë të vetorganizohen për t’u përshtatur, duke u zhvilluar në mjedisin ku jetojnë prej miliona vjetësh të evoluimit të tyre. Kjo përshtatshmëri i ka bërë ata të suksesshëm”, tha Leys.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 17/03/2019 - 10:34

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani ka kritikuar qëndrimin e ndërkombëtarëve lidhur me protestat në e zhvilluara nga opozita. Ai në lidhje me atë që ambasadat e huaja në Tiranë e quajnë dhunë.

Postuar: 14/03/2019 - 18:40

 Miliona përdorues në mbarë botën hasën dje probleme të shumta teknike si në Facebook dhe In

Postuar: 14/03/2019 - 17:56

Sateliti iri i Evropës pranë planetit Mars ka zbuluar ës fundmi vendin e uljes së sondës amerik

Postuar: 14/03/2019 - 17:14

Përveç Facebook, Instagram dhe WhatsApp në Evropë dhe SHBA përdoruesit raportojnë se i pa aksesue

Postuar: 14/03/2019 - 16:41

Mëngjesin e sotëm mediat kanë treguar arsyet e vërteta të cilat Facebook i mbante të fshehta pë

Postuar: 14/03/2019 - 10:25

Përmes një postimi, Facebook reagoi pas problemit serioz.

Postuar: 13/03/2019 - 20:05

Facebook dhe Instagram, dy rrjetet sociale më të përhapura në mbarë globin, prej disa orësh po sh