Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Shkencëtarët përdorin inteligjencën artificiale për të përgjuar delfinët

Shkencëtarët përdorin inteligjencën  artificiale për të përgjuar delfinët

Postuar: 11/12/2017 - 22:26

Shkencëtarët kanë krijuar një program për të monitoruar komunikimet nënujore të delfinëve dhe deshifrimin e tyre.
Me anë të sensorëve autonomë nënujorë kërkuesit në Gjirin e Meksikës shpenzuan dy vjet për të regjistruar zhurmat e delfinëve.
 
Ata regjistruan rreth 52 milionë zhurma dhe për organizmiin e këtij informacioni ata përdorën një algoritm të pavarur që ndante zhurmat në kategoritë e caktuara.
 
Duke identifikuar tipet e ndryshme të zhurmave, shkencëtarët aritën të identifikonin specie të veçanta të delfinëve. 
 “Është interesante sesi një program që më parë përdorej për të sugjeruar muzikë ose miq në rrjetet sociale tani mund të ndihmojë në sfidat ekologjike”, tha Kaitlin Frasier e institutit të oqeanografisë Scripps.
 “Innovacioni në sektorin e sensorëve ka hapur dyert për menaxhimit të të dhënave gjigante të botës natyrale”, tha ajo.
Monitorimi i delfinëve në det është një sfidë e madhe.
Ata janë një familje shumë e larmishme gjitarësh dhe specie të ndryshme përdorin tinguj të ndryshëm për të komunikuar.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 10

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 20/03/2018 - 10:37

Për shkak të sistemit të ri Android do të pushojnë së punuari aplikacionet e vjetra, të cilat nuk janë të përditësuara që prej versionit Android Jelly Bean.Versioni i fundit i mbështetur API në sistemin operativ Android P është 17 që përfaqëson aplikacionet për Android 4.2 Jelly Bean dhe më të reja.

Postuar: 20/03/2018 - 07:12

Themeluesi dhe shefi ekzekutiv i “Facebook”-ut, Mark Zuckerberg po përballet me thirrje gjithnjë e më të shpeshta, që të paraqitet personalisht në panelet e hetimeve

Postuar: 19/03/2018 - 14:45

Disa njerëz mund të harrojnë të dalin nga emailet dhe Facebook kur i përdorin ato në kompjuterin e punës apo diku tjetër.Me të gjitha këto pajisje që përdorim në vende të ndrysh

Postuar: 19/03/2018 - 11:54

Një studim i radhës ka treguar se nuk ka asnjë lidhje midis akteve të dhunës dhe përdorimit të videolojrave, shkruan tgcomNjë kërkim i ri shkencor, publikuar në revistën "N

Postuar: 18/03/2018 - 20:48

1.5 miliardë njerëz e përdorin Whatsapp-in aktualisht kur ne po shkruajmë këtë artikull, që do të thotë: zyrtarisht ky aplikacion ka fituar zemrat e shumicës së njerzve në botë!

Postuar: 18/03/2018 - 18:19

Franca fillon një tjetër betejë kundër kolosëve të internetit Google dhe Apple, njoftoi ministri i Ekonomisë, Bruno Le Maire për radion RTL.

Postuar: 18/03/2018 - 17:03

Keqinformimi është një nga problemet më të mëdha që po kalon sot njerëzimi në mbarë botën.