Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Shkencëtarët zbulojnë kontinentin mitik të miliona vjetëve më parë

Postuar: 19/11/2018 - 18:41

Gjithçka ka mbetur nga ky kontinent i lashtë është tashmë i mbuluar nga akujt e Arktikut por mëherët ai ishte pjesë e dy super-kontinenteve. 
 
Shkencëtarët rusë të institutit të naftës e gjeologjisë në Trofimuk kanë zbuluar ekzistencën dhe historinë e kontinentit misterioz të njohur si Arktida, me anë të analizës paleomagnetike, raporton e përditshmja Izvestia.
 
Sipas tyre, kontinenti që tashmë ekziston në rendin nënujor të akujve ka qenë pjesë e super-kontinentit Rodinia 750 milionë vjet më parë, dhe më pas pjesë e  super-kontinentit të lashtë Pangaea, rreth 335 milionë vjet më parë.
 
Pas shkrirjes së Pangaea dhe krijimit të Oqeanit Arktik, pjesët e Arktidës u shpërndanë nëpër polin e veriut, duke u kthyer përgjithësisht në rafti e akullt Arktik.
 
 Zbulimi i jep fund teorisë se Arktida ka qenë toka e Hyperboreas së famshme, tokës veriore të përmendur shpesh në tekstet e vjetra greke.
 
Prej kohës së fundit që kontinenti ekzistonte studimet tregojnë se në të nuk ka pasur asnjë civilizim, tha kërkuesi Nikolay Matushkin.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 12

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 10/12/2018 - 18:35

Shkencëtarët kanë zbuluar së fundmi një rrugë revolucionare për fuqizimin dhe shpejtimin e kompjuterëve,e cila nuk ka të bëjë fare me teknologjinë.
 

Postuar: 10/12/2018 - 17:35

Kompania amerikane prodhuese e mikroçipave Qualcomm tha sot se kishte fituar urdhrin paraprak n

Postuar: 09/12/2018 - 23:22

Reagimi me shpejtësi i kompjuterit pas dhënies së komandave është ideale për një punë pa nerva.

Postuar: 09/12/2018 - 19:13

Sonda InSight e NASA-s ka regjistruar tingujt e parë të erërave në Mars, gjatë javës së parë të o

Postuar: 07/12/2018 - 22:36

Shpesh ndodh që kur na thonë të mos e bëjmë diçka, na shtyn më shumë ta bëjmë.

Postuar: 07/12/2018 - 22:30

Rrjeti social Facebook është gjobitur sot me 10 milionë euro nga autoritetet italiane për keqin

Postuar: 07/12/2018 - 22:21

Kompania gjigante ‘AT&T’ pritet që së shpejti të lansoj aplikacionin “Sma