BREAKING NEWS

Meta i përgjigjet ultimatumit të Gramoz Ruçit/ Presidenti propozon emrin e radhës për kreun e KLSH, kush është pedagogu i njohur i Drejtësisë

Meta i përgjigjet ultimatumit të Gramoz Ruçit/ Presidenti
x

tech-lifestyle

Shkencëtarët zbulojnë kontinentin mitik të miliona vjetëve më parë

Shkencëtarët zbulojnë kontinentin mitik të miliona
Gjithçka ka mbetur nga ky kontinent i lashtë është tashmë i mbuluar nga akujt e Arktikut por mëherët ai ishte pjesë e dy super-kontinenteve. 
 
Shkencëtarët rusë të institutit të naftës e gjeologjisë në Trofimuk kanë zbuluar ekzistencën dhe historinë e kontinentit misterioz të njohur si Arktida, me anë të analizës paleomagnetike, raporton e përditshmja Izvestia.
 
Sipas tyre, kontinenti që tashmë ekziston në rendin nënujor të akujve ka qenë pjesë e super-kontinentit Rodinia 750 milionë vjet më parë, dhe më pas pjesë e  super-kontinentit të lashtë Pangaea, rreth 335 milionë vjet më parë.
 
Pas shkrirjes së Pangaea dhe krijimit të Oqeanit Arktik, pjesët e Arktidës u shpërndanë nëpër polin e veriut, duke u kthyer përgjithësisht në rafti e akullt Arktik.
 
 Zbulimi i jep fund teorisë se Arktida ka qenë toka e Hyperboreas së famshme, tokës veriore të përmendur shpesh në tekstet e vjetra greke.
 
Prej kohës së fundit që kontinenti ekzistonte studimet tregojnë se në të nuk ka pasur asnjë civilizim, tha kërkuesi Nikolay Matushkin.

Më të lexuarat