Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Studimi: Kafeina ndihmon në ndryshimin e perceptimit të dhimbjes

Studimi: Kafeina ndihmon në ndryshimin e perceptimit të dhimbjes

Postuar: 09/10/2018 - 18:12

Megjithë popullaritetin e shijeve të ndryshe të kafes që reklamohen nga kompanitë e ndryshme vitet e fundit, kjo mund të mos jetë arsyeja kryesore përse njerëzit e konsumojnë atë. Sipas një studimi të fundit arsyeja e suksesit të kafes është kafeina, që rezulton si substanca psiko-aktive më e përdorur në botë. 
 
Profesori i psikologjisë Demario Overstreet ka kryer një studim mbi efektin e sasisë së marrë të kafeinës në ndjeshmërinë ndaj dhimbjes. Kafeina përdoret gjerësisht në medikamentet qetësuese  të dhimbjeve të forta, por ende nuk njihej efekti i saj i konsumuar si pjesë e dietës së përditshme.
 
Studiuesit regjistruan sasinë e kafeinës së marrë nga 62 pjesmarrës në studim të moshave 19–77 vjeç për një javë por pas statistikave për ndjesinë e përgjithshme ndaj dhimbjeve të tipit shtypje, nxehtësi ata zbuluan se subjektet që kishin marrë më shumë kafeinë përkundër pritshmërive kishin ndjeshmëri më të lartë.
 
Studime të mëparshme kishin treguar se kafeina bllokon receptorët e neurotransmetuesve adenosin, të cilët ndërhyjnë në sinjalizimin e dhimbjes. Për studimin në fjalë studiuesit shkruanin se “sjell prova të reja që sugjerojnë se nivelet më të larta se zakonisht të kafeinës në dietë mund të rrisin perceptimin e dhimbjes nga receptorët.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 2

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 20/10/2018 - 16:04

 Një numër i madh ekspertësh të shëndetit mendor rakordojnë në tezën se Instagrami shkakton në përdoruesit e tij ndjesi sikleti dhe parehatie.

SHBA, pambuku i modifikuar mund të bëhet burim ushqimi

Postuar: 19/10/2018 - 22:26

Autoritetet amerikane i kanë hapur rrugë së fundmi fermerëve për të rritur një bimë pambuku të

Postuar: 19/10/2018 - 20:03

Situata e pronarit të rrjetit social më të madh në botë nuk është më e qetë.

Zbulohet mekanizmi i grushtit vrasës së karkalecit Mantis

Postuar: 19/10/2018 - 19:27

Karkaleci i detit mantis  (Stomatopoda) njihet si Muhamed Ali i botës së kafshgëve dhe tan

Postuar: 19/10/2018 - 19:20

Wi-Fi pa pagesë është vështirë të gjeni, por ekzistojnë disa mënyra për të përfituar akses falas.

Rusia mirëpret bankat e huaja sistemit të saj të transfertave, si alternative ndaj SWIFT

Postuar: 19/10/2018 - 18:13

Russia njoftoi dje se shumë shpejt bankat e huaja do të mund të jenë pjesë e sistemit të saj&nb
Mediat shtetërore: Kina do lëshojë hënën artificiale në 2020

Postuar: 18/10/2018 - 19:20

Një shkencëtar kinez ka premtuar krijimin e një sateliti ndriçues që do të sjellë më shumë drei