Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Studimi: Ngrohja globale do të dobësojë erërat

Studimi: Ngrohja globale do të dobësojë erërat

Postuar: 11/12/2017 - 21:13

Fermat e erërave janë një faktor i rëndësishëm në luftën ndaj ngrohjes globale por ngritja e temperaturave do të dobësojë dukshëm forcën e erërave të lartësive të mesme të globit, duke përfshirë SHBA, Britaninë dhe Mesdheun, deklaron një studim i ri. Ndërsa në disa vende të tjera si Australia, lindore forca e tyre do të shtohet.
 
Ky është studimi i parë global mbi pasojat e rritjes së temperaturave në mbledhjen e energjisë së erës dhe zbuloi ndryshime të rëndësishme në vendet me shumë turbina energjetike.
 
Fermat e erës janë thuajse pesëfishuar gjatë dekadës së fundit prej uljes së kostove të prodhimit të turbinave, dhe janë një mënyrë kyçe për të reduktuar varësinë nga karburantet fosile. Por në zonat qendrore të SHBA fuqia e erërave mund të reduktohet me një të pestën.
 
 “Kemi zbuluar disa ndryshime të rëndësishme në energjinë e erës,” tha Kristopher Karnauskas i Universitetit të Colorado. “Por kjo nuk do të thotë se duhet të heqim dorë nga investimet në sektorin e energjisë së erës, por vetëm duhet marrë në konsideratë në planifikimin fermave të erës në të ardhmen”, tha ai.
Kërkimi përdorte modelet e klimës për matjen e emetimeve të karbonit dhe parashikonte humbje të energjisë së erës në rajonet qendrore të SHBA, në Britani, Rusi dhe Japoni nëse emetimet mbeteshin në nivelet aktuale, por jo në rast se ato reduktoheshin. 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 18

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/03/2018 - 14:45

Disa njerëz mund të harrojnë të dalin nga emailet dhe Facebook kur i përdorin ato në kompjuterin e punës apo diku tjetër.Me të gjitha këto pajisje që përdorim në vende të ndryshme, është e vështirë për të gjetur se kur dhe ku kemi hyrë në rrjetet sociale dhe e-mail.Për fat të mirë, ka një mënyrë për të gje

Postuar: 19/03/2018 - 11:54

Një studim i radhës ka treguar se nuk ka asnjë lidhje midis akteve të dhunës dhe përdorimit të videolojrave, shkruan tgcomNjë kërkim i ri shkencor, publikuar në revistën "N

Postuar: 18/03/2018 - 20:48

1.5 miliardë njerëz e përdorin Whatsapp-in aktualisht kur ne po shkruajmë këtë artikull, që do të thotë: zyrtarisht ky aplikacion ka fituar zemrat e shumicës së njerzve në botë!

Postuar: 18/03/2018 - 18:19

Franca fillon një tjetër betejë kundër kolosëve të internetit Google dhe Apple, njoftoi ministri i Ekonomisë, Bruno Le Maire për radion RTL.

Postuar: 18/03/2018 - 17:03

Keqinformimi është një nga problemet më të mëdha që po kalon sot njerëzimi në mbarë botën.

Postuar: 18/03/2018 - 16:36

Apple është një nga korporatat më të mira në botë.

Postuar: 17/03/2018 - 22:01

Mbi një miliard njerëz në botë çdo natë fle pa ndonjë strehim të qëndrueshëm.