Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Studimi: Ngrohja globale do të dobësojë erërat

Studimi: Ngrohja globale do të dobësojë erërat

Postuar: 11/12/2017 - 21:13

Fermat e erërave janë një faktor i rëndësishëm në luftën ndaj ngrohjes globale por ngritja e temperaturave do të dobësojë dukshëm forcën e erërave të lartësive të mesme të globit, duke përfshirë SHBA, Britaninë dhe Mesdheun, deklaron një studim i ri. Ndërsa në disa vende të tjera si Australia, lindore forca e tyre do të shtohet.
 
Ky është studimi i parë global mbi pasojat e rritjes së temperaturave në mbledhjen e energjisë së erës dhe zbuloi ndryshime të rëndësishme në vendet me shumë turbina energjetike.
 
Fermat e erës janë thuajse pesëfishuar gjatë dekadës së fundit prej uljes së kostove të prodhimit të turbinave, dhe janë një mënyrë kyçe për të reduktuar varësinë nga karburantet fosile. Por në zonat qendrore të SHBA fuqia e erërave mund të reduktohet me një të pestën.
 
 “Kemi zbuluar disa ndryshime të rëndësishme në energjinë e erës,” tha Kristopher Karnauskas i Universitetit të Colorado. “Por kjo nuk do të thotë se duhet të heqim dorë nga investimet në sektorin e energjisë së erës, por vetëm duhet marrë në konsideratë në planifikimin fermave të erës në të ardhmen”, tha ai.
Kërkimi përdorte modelet e klimës për matjen e emetimeve të karbonit dhe parashikonte humbje të energjisë së erës në rajonet qendrore të SHBA, në Britani, Rusi dhe Japoni nëse emetimet mbeteshin në nivelet aktuale, por jo në rast se ato reduktoheshin. 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 14

Lajme nga e njejta kategori

Eksperti i Facebookut: Të dhënat tona, ari i zi i Facebook

Postuar: 15/01/2018 - 15:56

Facebook ka vendosur të rivlerësojë përmbajtjet në faqen e tij, duke i dhënë prioritet postimeve të miqve dhe jo lajmeve. Eksperti Martin Giesler shpjegon se Facebook është ndeshur vitin e kaluar me një stuhi të paparë kritikash, madje u bë përgjegjës edhe për gjendjen shëndetësore të përdoruesve.
Reklama pornografie fshihen në lodrat e celularëve të Google Play

Postuar: 12/01/2018 - 19:49

Reklama dhe imazhe pornografike janë zbuluar së fundmi në aplikacionet e lojrave të fëmijëve për celularët, të cilat janë shkarkuar qindra mijëra herë nga faja zyrtare  G
NASA, shtresat e akullit në Mars mund të jenë burim uji për njerëzit

Postuar: 12/01/2018 - 18:10

Shtresat e mëdha të akullit të vërejtura së fundmi në planetin Mars, mund të jenë burim potencial i ujit për njerëzit që zhvillojnë eksplorime në të ardhmen, kanë thënë kërkue

Postuar: 12/01/2018 - 16:07

“Facebook” ka vendosur të ndryshojë mënyrën e të bërit biznes duke sjellë kështu ndryshime në ardhjen e lajmeve në këtë platformë.

Kinë, Huawei fiton padinë e patentës kundër rivalëve të Samsung

Postuar: 11/01/2018 - 19:10

Gjiganti kinez i teknologjisë Huawei ka fituar një padi për shpelje patente ndaj rivalëve koreano-jugore të Samsung, sipas dokumenteve të gjykatës kineze.

Postuar: 10/01/2018 - 22:19

Për të parandaluar vjedhjen e fjalëkalimeve dhe të dhënave të tjera të rëndësishme, duhet t’i kushtoni vëmendje çdo ndryshimi në kompjuterin tuaj.Këto janë disa mënyra për

Postuar: 10/01/2018 - 17:26

Në Vitin e Ri, përdoruesit e WhatsApp dërguan 75 miliardë mesazhe në të gjithë shërbimin.