Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Studimi: Urangutangët të vetmit primatë që mund 'të flasin' për të shkuarën

Postuar: 15/11/2018 - 19:08

Një nga tiparet më të veçanta është ai që quhet referenca e zhvendosur, pra aftësia për të folur për të shkuarën ose të ardhmen, ose objekte e ngjarje që nuk janë prezente.
 
Ky është një fenomen për të cilin ne nuk e vrasim shumë mendjen duke e marrë të mirëqenë.
 
 Kërkuesit kanë besuar prej kohësh se referenca e zhvendosur është unike për njerëzit, por siç raporton studiuesja Virginia Morell në jë raport të fundit, edhe urangutangët mund të “flasin” për të kaluarën.
 
Grupi studioi 7 nëna urangutang që duke folur me të vegjlit e tyre i gënjenin ata duke i bërë të mendonin se kishin pikasur predatorë të rrezikshëm, kur në fakt i referoheshin shkencëtarëve prezentë.
 
Dy studiuesit ishin maskuar me letra në ngjyrë lëkurë tigri dhe shfaqeshin para grupit orangutang. Gjatë 24 rasteve të simuluara, ata regjistruan 12 herë nënat që u thërrisnin të vegjëlve paralajmërime megjithëse ato i njihnin shkencëtarët e maskuar.
 
Në përshkrim thuhet se nënat kishin ngritur alarmin pasi kishin pritur disa minuta, ndoshta për t’i sinjalizuar miqve se rreziku mund të jetë ende duke sjellë rrotull.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 5

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 11/12/2018 - 18:15

Një studim i ri i sfungjerëve modernë të detit ka nisur të hedhë dritë mbi mënyrat e mbijetesës së krijesave të hershme si sfungjeri i detit kanë mbijetuar në mjedise ekstreme, para evoluimit të jetës moderne pas ok

Postuar: 10/12/2018 - 22:15

Sonda e agjencisë amerikane hapësinore Voyager 2, e lëshuar nga toka në vitin 1977, është bërë

Postuar: 10/12/2018 - 18:35

Shkencëtarët kanë zbuluar së fundmi një rrugë revolucionare për fuqizimin dhe shpejtimin e komp

Postuar: 10/12/2018 - 17:35

Kompania amerikane prodhuese e mikroçipave Qualcomm tha sot se kishte fituar urdhrin paraprak n

Postuar: 09/12/2018 - 23:22

Reagimi me shpejtësi i kompjuterit pas dhënies së komandave është ideale për një punë pa nerva.

Postuar: 09/12/2018 - 19:13

Sonda InSight e NASA-s ka regjistruar tingujt e parë të erërave në Mars, gjatë javës së parë të o

Postuar: 07/12/2018 - 22:36

Shpesh ndodh që kur na thonë të mos e bëjmë diçka, na shtyn më shumë ta bëjmë.