Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Tendenca e re e stimulimit të trurit për të përmirësuar memorien, a do ta bënit?

Tendenca e re e stimulimit të trurit për të përmirësuar memorien, a do ta bënit?

Postuar: 22/10/2018 - 22:45

Me disa tela e sfungjerë, ndoshta dhe në kushte shtëpiake, njerëzit po përpiqen të ndërhyjnë në mendjen e tyre me sinjale elektrike.
 
Kjo pas një studimi të vitit 2002 që zbuloi një lidhje mes pjesës trans-kraniale të trurit dhe stimulimit t ësaj direkt elektrik, që supozohet të përmirësonte performancën e detyrave motor.
 
Kështu që stimulime të tilla artificiale dhe amatore raportohen mes atyre që përpiqen të stimulojnë funksionet konjitive, psikologjike, gjuhësore, të humorit ose memories.
 
Ndërsa studiuesit ende nuk kanë vendosur nëse janë pro apo kundër praktikës: Disa thonë se stimulimet nuk funksionojnë siç reklamohet (sipas kompleteve që shiten për disa qindra dollarë), por aparatet janë pak e shumë të sigurta dhe nuk shkaktojnë dëm. Të tjerë mendojnë se ato dëmtojnë trurin, qoftë edhe në ambiente profesionale klinike. 
 
Por stimulime të tilla datojnë nga rreth 2000 më parë , kur fizikanti Scribonius Largus rekomandoi përdorimin e rrezeve elektrike për të kuruar dhimbjet e kokës dhe neuralgjinë. Deri në vitet 1980-të, studuesit kishin krijuar stimulatorë ose impiante truri për trajtimin e sëmundjeve të ndryshme.
 
Një stimulim i ngjashëm magnetik është një tjetër procedurë jo-invazive, që është përdorur për trajtimin e depresionit, dhe testime po kryhen për të parë efektin e saj në sëmundje si Parkinson's.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 17/01/2019 - 18:47

Një planet i ngrirë, vetëm gjashtë vite dritë nga toka mund të ketë potencialin për të bartur jetë, pretendon një studim i ri, në konkluzionet e arritura pas 20 vjet observimi.
 

Postuar: 17/01/2019 - 17:40

Mediat ruse shfaqnin sot pamjet  e avionëve të fundit gjuajtës  MiG-31 që kryenin ndj

Postuar: 17/01/2019 - 11:59

Peisazhi i profesioneve teknologjike për 2019-ën duket i përafërt me 2018-ën, ku rolet në zhvilli

Postuar: 16/01/2019 - 22:40

Po të kthehemi në momentin e parë të  universit, çdo gjë besohet se ka qenë e nxehtë dhe e

Postuar: 16/01/2019 - 22:23

Bima e pambukut që duket se kishte lindur një gjethe dje në hënë në bordin e sondës hapësinore

Postuar: 16/01/2019 - 16:35

Agjencia evropiane e kërkimit bërthamor CERN ka prezantuar planet e ndërtimit të një tjetër tun

Postuar: 16/01/2019 - 13:35

 WhatsApp do të prezantojë një opsion të ri në përditësimin më të fundin, që do të përmirëso