Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Viruset biologjikë, çelësi i super-kompjuterave të së ardhmes

Postuar: 10/12/2018 - 18:35

Shkencëtarët kanë zbuluar së fundmi një rrugë revolucionare për fuqizimin dhe shpejtimin e kompjuterëve,e cila nuk ka të bëjë fare me teknologjinë.
 
Shkencëtarë të Universitetit të teknologjisë së Singaporit thonë se kanë përdorur virusin biologjik të njohur si M13 bakteriofag, për të ndërtuar gjenetikisht një formë memorieje kompjuterike.
 
Sipas tyre, kur kompjuteri zhvendos të dhënat nga memoria e shpejtë e përkohshme, por e paqëndrueshme RAM (Random Access Memory) te memoria e përhershme por më e ngadaltë ROM (Read Only Memory), procesi kërkon disa milisekonda, dhe ata kërkojnë ta përshpejtojnë atë me një tjetër ‘kujtesë’ të quajtur memorie fazë-ndryshuese, e cila është më e shpejtë dhe më e fuqishme se RAM.
 
Aktualisht materialet në fjalë funksionojnë vetëm kur arrijnë temperaturën e përshtatshme për prodhim dhe kjo pengon përfshirjen e tyre në qarqet kompjuterike, por është gjithsesi hapi i parë i inkorporimit të elementeve biologjike në pajisjet teknologjike të performancës së lartë.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/06/2019 - 21:53

Rrjeti Facebook ka njoftuar ndryshimin e rregullave sesi komentet publike renditen në faqe, duke thënë se do të rendisë opinionet për të shfaqur atë që rrjeti beson se është “përmbajtje më kuptimplotë”.

Postuar: 04/06/2019 - 07:32

 Gjigantët amerikanë të internetit “Google”, “Facebook” dhe “A

Postuar: 03/06/2019 - 16:19

Për pothuajse 20 vjet, aplikacioni iTunes ka qenë qendra e strategjisë së Apple, që përmban muz

Postuar: 31/05/2019 - 16:57

Edhe në atmosferën e planetit Mars ekziston një lëvizje e madhe e reve.

Postuar: 30/05/2019 - 09:01

Një investigim në telefonat iPhone zbuloi se më shumë se 5400 aplikacione dërgojnë të dhëna të pë

Postuar: 25/05/2019 - 11:05

Shumë shpesh mund t’ju ndodhë që ta karikoni celularin në vende publike ku ofrohen “s

Postuar: 24/05/2019 - 10:16

Të gjitha videot më të gjata se 60 sekonda, prej një viti tashmë, postohen kryesisht në IGTV.