BREAKING NEWS

E bujshme! Mjekët izraelitë zbulojnë ilaçin kundër diabetit

E bujshme! Mjekët izraelitë zbulojnë ilaçin kundër
x

bota-guzhinë-lifestyle

Kryebashkiakët e PS nisin zbulimin e skandaleve të PD-LSI, kallëzim penal për Miranda Rirën, në prokurori dhe shumë drejtorë

Kryebashkiakët e PS nisin zbulimin e skandaleve të PD-LSI,

 Nuk kanë fund telashet për Lëvizjen Socialiste për Integrim. Djegia e mandateve dhe dorëzimi i bashkive të administruara prej saj në duart e mazhorancës socialiste, nuk ishin të vetmet goditje që mori LSI. Ditët e fundit ka nisur të trazohet edhe qetësia për zyrtarët e saj. Kryebashkiakët socialistë të dalë fitues nga zgjedhjet vendore të 30 qershorit kanë filluar të zbulojnë zullumet e paraardhësve të saj. Gazeta deklaroi pak ditë më parë se kryebashkiakët socialistë kanë nisur audit në shumë bashki të administruara nga opozita, ku për pasojë disa prej ish-kryebashkiakëve të Partisë Demokratike dhe Lëvizjes Socialiste për Integrim rrezikojnë të shkojnë për ndjekje penale. Dhe kështu duket se ka ndodhur, pasi “lufta” e kryebashkiakëve socialistë të 30 qershorit me paraardhësit sapo ka ngritur siparin në qytetin e Përrenjasit. Ish-kryetarja e Bashkisë së Përrenjasit është kallëzuar penalisht për shpërdorim detyre. Bëhet fjalë për Miranda Rirën të zgjedhur në krye të bashkisë në vitin 2015, kur PS e LSI ishin aleatë. Akuza ndaj Rirës është shpërdorim detyre. Në arsyetimin e kallëzimit, socialisti thotë se përfaqësuesja e Lëvizjes Socialiste për Integrim ka shkelur ligjin në procedurën e ndjekur për prokurorimin e objektit “Ndërtimit të fushës se re të sportit”. Në padi Belba theksoi se në datë 23 janar 2019 u zhvillua procedura e prokurimit e hapur për ndërtimin e fushës së re të sportit me fond limit 82, 544, 578 lekë, ku sipas tij, ka pasur shkelje, pasi njëra nga firmat ka depozituar ankimin pasi u skualifikua. Belba gjatë fushatës elektorale premtoi se do të depozitonte kallëzim sapo të merrte çelësat e bashkisë pasi ngriti akuza për procedurën dhe kështu bëri, teksa mësohet se në datë 10 shtator çoi dosjen në prokurori. Shkarkime dhe ndjekje penale edhe për drejtorët Gazeta mësoi se përveç rastit të Përrenjasit, edhe në disa bashki si ajo e Gjirokastrës, Përmetit, Devollit, Shkodrës apo Lezhës, kryebashkiakët e rinj kanë urdhëruar nisjen e auditit për të gjithë ven dimet e dhëna nga paraardhësit e tyre, si dhe për drejtorët e bashkive që drejtojnë. Mësohet se fillimisht kryebashkiakët kanë “ngrirë” kompetencat e drejtorëve në bashkitë e opozitës, në mënyrë që ata të mos kishin mundësi që të mbulonin zullumet gjatë kohës që punës së tyre po iu bëhej auditi. Ndërkohë që, mësohet se pas kontrollit shumica e drejtorëve të pezulluar nga detyra janë shkarkuar nga detyra, pasi raporti auditi të brendshëm, ka konstatuar shkelje të rënda për ta gjatë kohës që ata kanë qenë në detyrë. Sipas informacioneve, mësohet se shumica e shkeljeve ka pasur lidhje me keqmenaxhimin e fondeve dhe investimeve, si dhe punësimet pa kriter. Natyrisht që në këtë lëvizje nuk përjashtohet as shkarkimi i sfondit politik, duke qenë se postet e drejtorëve në shumicën e rasteve janë poste politike dhe jo administrative. Nga ana tjetër, gazeta mësoi se e njëjta situatë do të vijojë edhe në ditët në vijim, ku shumë drejtorë pritet që të shkarkohen, duke qenë se raporti i auditi i ka gjetur me shkelje. Megjithatë, një sinjal se drejtorët nuk do të kenë më vend në ato bashkitë që deri më dje administroheshin nga PD dhe LSI e dha edhe vetë kryeministri Edi Rama pak ditë më parë. Ky i fundit mësohet se gjatë mbledhjes që pati ditën e djeshme me drejtorët e Shkodrës, bashki kjo e drejtuar nga Partia Demokratike iu kërkoj atyre që të dorëhiqeshin, pasi në të kundërt nuk do të nguronte që t’i shkarkonte në bllok./ Rigels SELIMAN

Më të lexuarat