Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

“App Store” regjistron 170 miliardë shkarkime dhe 130 miliardë dollarë xhiro

Postuar: 19/06/2018 - 19:43

Dyqani i aplikacioneve të “Apple” që njihet si “App Store” ka realizuar 170 miliardë shkarkime dhe më shumë se 130 miliardë dollarë xhiro që kur faqja e statistikave për aplikacionet në telefon “App Annie” filloi të analizojë të dhënat në korrik 2010.Kjo është shifra më e plotë në lidhje me performancën e përgjithshme të dyqanit virtual të “Apple”.

Sipas këtyre statistikave një përdorues “iPhone” ka mesatarisht më shumë se 100 aplikacione të instaluara dhe përdor në muaj rreth 40 prej tyre.Shumica e shkarkimeve dhe të të ardhurave vjen nga Azia, Europa dhe Amerika të cilat janë gati barazim në shkarkime, por amerikanët shpenzojnë gati dyfishin në raport me tregjet e tjera, shkruan atsh.

SHBA-ja është tregu më i madh për sa i përket shkarkimeve dhe shpenzimeve, duke ia kaluar edhe Kinës.
Në përgjithësi, pjesa më e madhe e të ardhurave vjen nga lojërat, rreth 75%, ndonëse përfaqësojnë vetëm 31% të shkarkimeve.Aktualisht ka rreth dy milionë aplikacione dhe lojëra në “App Store” dhe lajmi i mirë për “Apple” është se ky sektor vazhdon të rritet.

“App Annie” parashikon se për vitin 2022 xhiroja vjetore e “App Store” do të arrijë 75,7 miliardë dollarë, një rritje me 80% në raport me të dhënat e vitetit 2017.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 10

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/09/2018 - 23:10

Apple ka prezantuar më 12 shtator tri modele të reja të telefonave të mençur - iPhone XS, iPhone XS Max dhe iPhone XR.iPhone XR, që përbën modelin më të lirë nga të tre, do të dalë në shitje më 26 tetor, ndërsa do të

Postuar: 19/09/2018 - 22:20

 Ju ndodh që të celulari juaj të fiket papritmas gjatë kohës që ju e përdorni?

Postuar: 19/09/2018 - 17:32

Shkenctarët në Mbretërinë e Bashkuar kanë krijuar lidhjen e internetit duke përdorur fibra optike

Postuar: 19/09/2018 - 13:20

Departamenti amerikan i drejtësisë ka hapur një hetim penal në lidhje me Tesla, pas një komenti n

Postuar: 19/09/2018 - 12:34

Fshatrat e Saksonisë së Poshtme, në veri të Gjermanisë, u përshkuan nga dy Coradia iLint, trenat

Postuar: 18/09/2018 - 18:49

Kompania SpaceX e Elon Musk ka zbuluar udhëtarin e parë privat që planifikon të fluturojë rreth H

Postuar: 17/09/2018 - 12:19

Në një studim të ri është thënë se robotët do të kryjnë më shumë se “gjysmën e detyrave akt