Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Apple bën lëvizjen e radhës, surprizon përdoruesit

Postuar: 20/04/2019 - 10:11

Me afrimin e shpejtë të ditës së Tokës, Apple ka treguar planet për evenimentin, ka lëshuar raportin për ambientin në 2019 dhe ka njoftuar një zgjerim të programeve globale të riciklimit.

Dita e Tokës mbahet çdo vit më 22 prill dhe filloi në vitin 1970; qëllimi është të promovojë mbrojtjen e mjedisit.

Për të festuar Ditën e Tokës, firma ka thënë se do të zhvillojë sesione me temën mjedisore ‘Today at Apple’ në të gjitha dyqanet Apple.

Për ata që shfletojnë App Store në atë ditë, do të shihni tregime origjinale dhe koleksione aplikacionesh dhe lojëra që “e nderojnë Tokën dhe [ndihmojnë njerëzit] ta konsiderojnë rolin e tyre në ekosistemin natyror”.

Pronarët e Apple Watch do të mund të ushtrojnë për 30 minuta ose më shumë, në mënyrë që të fitojnë stickers “Dita e Tokës” në aplikacionin e Mesazheve.

Prapa skenave, Apple po zgjeron programet e riciklimit duke katërfishuar numrin e vendeve që klientët amerikanë mund të dërgojnë iPhone e tyre të vjetër, për t’u çaktivizuar nga makina e riciklimit, Daisy.

Për ata në SHBA, Best Buy do të lejojë iPhone të kthehen për riciklim, ndërsa konsumatorët holandezë mund t’i kthejnë pajisjet e tyre në KPN.

Përveç kësaj, Apple Store dhe Apple.com do të pranojnë iPhone si pjesë e programit Apple Trade In. Përpjekjet e Apple me Daisy kanë bërë që 48,000 tonë mbeturina elektrike të largohen nga deponitë.

 

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 23/05/2019 - 20:41

Rrjeti më i madh i komunikimit social Facebook ka njoftuar sot se ka fshirë mbi 3 miliardë llogari nga serveri, dy herë më shumë se gjashtë muajt e mëparshëm.

Postuar: 21/05/2019 - 22:48

Whatsapp është i mbushur me mashtrime të fshehta, përfshirë njërin që ju lejon të lexoni mesazhet

Postuar: 20/05/2019 - 13:48

Pas vendimit që mori motori i kërkimit Google për ndërprerjen e lidhjeve me Huawei-in vijnë të tj

Postuar: 20/05/2019 - 12:54

Pas kufizimeve të imponuara nga qeveria amerikane: Prodhuesi kinez do të jetë në gjendje të përdo

Postuar: 15/05/2019 - 16:19

Nga sot Facebook do të kufizojë transmetimet live për ata që dhunojnë disa rregulla sociale, përf

Postuar: 15/05/2019 - 09:28

Dy muaj pas një sulmi në një xhami në Zelandën e Re, që u transmetua drejtpërdrejt nga agresori n