Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Apple e pranon, iPhone-t e rinj kanë këtë problem serioz

Postuar: 14/11/2018 - 12:57

 Apple ka pranuar një dështim serioz harduer të iPhone dhe tani pronarët e celularëve po goditen nga një problem tjetër i madh .

Sipas MacRumors, iOS ka filluar që t’i lërë pronarët e te iPhone-ve “jashtë” (dhe në një masë më të vogël iPads dhe Apple TV) duke duke çaktivizuar Apple ID-të e tyre.

Dhe, tashmë problemi është zyrtar, pasi vetë kompania e ka pranuar.

Duke cituar raporte të shumëfishta në Reddit dhe Tewitter, MacRumors thotë se përdoruesve u thuhet se nuk mund t’i përdorin pajisjet e tyre "për arsye sigurie".

Në përgjigje të këtyre raportimeve, @AppleSupport po e njeh çështjen dhe po udhëzon përdoruesit në faqen e komuniteteve të mbështetjes të kompanisë, e cila u tregon përdoruesve se si të rivendosin aksesin kur ID-të e Apple janë të bllokuara dhe jashtë funksionit.

Çuditërisht, pavarësisht nga kjo valë e kyçjeve jashtë telefonit, faqja e Gjendjes së Sistemit të Apple nuk ka treguar ndonjë problem me Apple ID.

Nuk dihet akoma nëse bëhet fjalë për një dështim në masë të softuerit të sistemit operues të Apple apo një krizë të vërtetë të sigurisë.

Në fund të fundit, një sulm i madh kibernetik i madh do të kërkonte që shumë përdorues të rivendosnin ID-të e tyre të Apple "për arsye sigurie".

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 9

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 10/12/2018 - 17:35

Kompania amerikane prodhuese e mikroçipave Qualcomm tha sot se kishte fituar urdhrin paraprak nga gjykatat kineze për ndalimi e thuaje të gjithë modeleve të iPhone në Kinë për shkelje të patentave.

Postuar: 09/12/2018 - 23:22

Reagimi me shpejtësi i kompjuterit pas dhënies së komandave është ideale për një punë pa nerva.

Postuar: 09/12/2018 - 19:13

Sonda InSight e NASA-s ka regjistruar tingujt e parë të erërave në Mars, gjatë javës së parë të o

Postuar: 07/12/2018 - 22:36

Shpesh ndodh që kur na thonë të mos e bëjmë diçka, na shtyn më shumë ta bëjmë.

Postuar: 07/12/2018 - 22:30

Rrjeti social Facebook është gjobitur sot me 10 milionë euro nga autoritetet italiane për keqin

Postuar: 07/12/2018 - 22:21

Kompania gjigante ‘AT&T’ pritet që së shpejti të lansoj aplikacionin “Sma

Postuar: 07/12/2018 - 22:17

Me ndihmën e shumë pak kodeve, mund të zbuloni më shumë për të dhënat e celularit tuaj, si dhe