Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Apple është duke rikthyer planet për të ndërtuar një automobil

Postuar: 14/08/2018 - 23:24

Një shenjë paralajmëruese e rëndësishme zbriti këtë javë pasi doli që Doug Field – ish zëvendës president i Mac harduerit në Apple – u ribashkua me kompaninë pas një vështirësije me Teslën.

John Gruber në Daring Fireball sjell lajmin që Field u kthye në Apple pas pesë vjetësh në Tesla ku mbikëqyri prodhimin e Modelit 3.

Apple konfirmoi në një deklaratë për TechCrunch se ka ripunësuar Field, por nuk pranoi të japë informacion në lidhje me këtë rol. Gruber raporton, megjithatë, se Field do të lidhet me Bob Mansfield, ish-kolegun me të cilin punoi në departamentin Mac. Mansfield ndodh që të jetë personi i cili po shkon në krye të projektit të makinës “Project Titan” të Apple, pasi është tunduar përsëri jashtë pensionit, kështu që ka shumë për të spekuluar mbi këtë.

Ka pasur shumë spekulime rreth projektit të fshehtë Titan, më së shumti është raportuar në vitin 2016 se Apple kishte braktisur planet për të zhvilluar një makinë. Në vend të kësaj, thuhej se u përqëndrua në teknologjinë autonome të vozitjes.

Ndërsa projekti mbetet mjaft i errët dhe i vështirë për të matur, punësimi i njeriut që mbikqyri prodhimin Tesla – është një çelës mjaft interesant që sugjeron se Apple mund të ringjallë planet për të zhvilluar një makinë edhe një herë .

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 8

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 23/09/2018 - 22:43

Prodhuesi gjerman “Porsche” ka njoftuar se do ndalojë prodhimin e veturave me naftë dhe do përqendrohet në motorët benzinë, elektrike dhe hibridë.

Postuar: 23/09/2018 - 19:27

Rrjeti gjigant i fotografive, Instagram ka bashkëpunuar me Giphy për të sjellë një opsion të ri p

Postuar: 22/09/2018 - 23:26

 Bursa Japoneze e monedhave kriptografike Zaif ishte viktima e radhës e hakerave.

Postuar: 22/09/2018 - 21:23

Kompania e “Instagram”, së shpejti do të testojë një mënyrë të re për të lejuar shpër

Postuar: 20/09/2018 - 22:58

 Telefonët me tre kamera janë standardi i ri i industrisë.

Postuar: 20/09/2018 - 17:26

Facebook duhet të respektojë deri në fund të vitit kërkesën për transparencë në lidhje me kushtet

Postuar: 20/09/2018 - 13:12

Shpëtimtari i planetit tonë grumbullon pesë TON plastike prej oqeanit çdo ditë dhe riciklon atë p