Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Apple heq nga Kina 25 000 aplikacione

Postuar: 22/08/2018 - 22:50

Apple ka tërhequr më shumë se 25 000 aplikacione nga Apple Store në Kinë, pasi u konsideruan se bien ndesh me rregulloret kineze.

Të paktën 4 000 nga këto aplikacione janë shënuar me fjalën “lojra fati”, sipas Bloomberg, ndërsa shifra prej 25 000 vjen nga transmetuesi shtetëror CCTV.

“Aplikacionet e lojrave të fatit janë të paligjshme dhe nuk lejohen në App Store në Kinë,” tha Apple në një deklaratë dërguar “Bloomberg” dhe “The Wall Street Journal”.

“Ne kemi hequr tashmë shumë aplikacione dhe jemi vigjilentë për të mos lejuar aplikacione të ngjashme në App Store”, shton deklarata.

Lajmi për heqjen masive të aplikacioneve të lojrave të fatit nuk është për t’u habitur, por kjo është një kujtesë se si kompanitë amerikane janë të detyruara të përkulen ndaj rregullave të qeverisë kineze nëse duan të bëjnë biznes në vend.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 23/01/2019 - 22:09

Eskpertët  e  teknologjisë kanë nxjerrë tashmë fotot e gjeneratës së re së Samsung si dhe çmimet.

Postuar: 22/01/2019 - 22:26

Sot teknologjia është mjeti kryesor në shumë profesione.
 

Postuar: 22/01/2019 - 22:21

Edhe vargjet që duken të paimitueshme tani mund të riprodhohen për faji (ose meritë) të intelig

Postuar: 22/01/2019 - 22:14

Nëse dëshironi të rritni jetëgjatësinë e baterisë së celularit tuaj, atëherë ky artikull është

Postuar: 19/01/2019 - 12:56

Mesazhet tuaja private mund të kenë qenë publike për gjithë të tjeret për vite më parë.

Postuar: 18/01/2019 - 22:17

Mjeti i fundit i NASA-s hapësirave të largëta Cassini, para se ‘vdiste’ në fluturim